Συμμετοχή του σχολείου μας στις εκδηλώσεις του Δήμου στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Μετακίνησης

Αντιπροσωπία 8 μαθητών του σχολείου μας από τη Γ΄ τάξη συμμετείχε στις 22/9/2014 στις εκδηλώσεις του Δήμου Τρικκαίων στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Μετακίνησης. Οι μαθητές μας πήραν συνέντευξη από πολίτες και συμπλήρωσαν ερωτηματολόγια σχετικά με τα προβλήματα που αυτοί αντιμετωπίζουν και τις προτάσεις τους για μια πιο βιώσιμη πόλη όσον αφορά τις μετακινήσεις, ζωγράφισαν σχετικά με το θέμα, ενημερώθηκαν από τον Αντιδήμαρχο Ποιότητας Ζωής και Περιβάλλοντος κ. Κωτούλα Ιωάννη για τα σχέδια δράσεων του Δήμου για την προβολή και προώθηση του συγκεκριμένου θέματος και συμμετείχαν σε κλήρωση για ένα ποδήλατο. Επιπλέον πήραν θέσεις στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου και  έκαναν ερωτήσεις στον Δήμαρχο Τρικκαίων κ. Παπαστεργίου για όλα τα ζητήματα που αφορούν και σχετίζονται με την κινητικότητα, την προσπελασιμότητα και την προσβασιμότητα στην πόλη. Στο τέλος  με την καθοδήγηση των μελών της παιδαγωγικής ομάδας του ΚΠΕ Περτουλίου-Τρικκαίων πραγματοποίησαν δραστηριότητες που αφορούσαν  το ενεργειακό αποτύπωμα διαφόρων προϊόντων που καταναλώνουμε σε σχέση με τα μέσα μεταφοράς τους.