Συμμετοχή του σχολείου μας στο 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που πραγματοποιήθηκε στα Τρίκαλα

Το διήμερο 3 και 4 Απριλίου 2015 πραγματοποιήθηκε  στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου Τρικκαίων, το 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, σε πανελλαδικό επίπεδο. Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας είναι μια εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους. Αυτή η γιορτή  είναι ανοικτή στην κοινωνία και δίνει την ευκαιρία σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και επισκέπτες να λάβουν μέρος σε πρωτότυπες εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες με αντικείμενο την Πληροφορική και την Ψηφιακή Τεχνολογία.

Η  συγκεκριμένη μαθητική συνάντηση έδωσε  την ευκαιρία:

α) της ανάδειξης της δημιουργικότητας των μαθητών και των εκπαιδευτικών

β) της ενημέρωσης, διάδοσης και προβολής των μαθητικών δραστηριοτήτων

γ) της επικοινωνίας των μελών της σχολικής κοινότητας (μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς) μεταξύ τους και με την ευρύτερη κοινωνία.

Το σχολείο μας συμμετείχε με 11 έργα  που  δημιουργήθηκαν  μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή  από μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας  σε ποικίλα εκπαιδευτικά αντικείμενα όπως φαίνεται παρακάτω:

1.  “Τεχνολογία Β΄ Γυμνασίου”, Υπ. Εκπαιδευτικός: Κόπανου Ευθαλία (ΠΕ17)
  2.  “Αχμές ο γιος του φεγγαριού”, Υπ. Εκπαιδευτικοί:  Μπλούνα-Τσαγκαδόπουλος (ΠΕ03)
  3.  “Βαρουσιώτικα σπίτια με SketchUp” Υπ. Εκπαιδευτικός: Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ19)
  4. “Ελλάδα-Γερμανία γευστική πανδαισία”, Υπ. Εκπαιδευτικός: Ψάλλα Αθανασία (ΠΕ07)
  5. “Εξοικονόμηση ενέργειας-βίντεο”, Υπ. Εκπαιδευτικός: Μαυρομμάτη Ειρήνη (ΠΕ04)
  6.  “Οδύσσεια σε κόμικς”, Υπ. Εκπαιδευτικός: Σιούλα Αφροδίτη (ΠΕ02)
  7.  “Ψηφιακά Μουσεία”, Υπ. Εκπαιδευτικός:  Ηλιάδη Αμαλία (ΠΕ02)
  8.  “Όψεις Βυζαντινού Πολιτισμού”, Υπ. Εκπαιδευτικός:  Ηλιάδη Αμαλία (ΠΕ02)
  9. “Wordle & Tagxedo”, Υπ. Εκπαιδευτικός:  Μαυρομμάτη Ειρήνη (ΠΕ04)
  10. “Εκπαιδευτική εκδρ. στη Λιβαδειά”, Υπ. Εκπαιδευτικός: Ηλιάδη Αμαλία (ΠΕ02)
  11. “Ψηφιακό βιβλίο”, Υπ. Εκπαιδευτικός:  Μαυρομμάτη Ειρήνη (ΠΕ04)
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές μας και στους υπεύθυνους καθηγητές που κάνουν πράξη την χρήση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία στο πλαίσιο ενός σύγχρονου και καινοτόμου σχολείου.