“Pay it forward tree” – Το δέντρο των καλών πράξεων

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+/δράση KA2, “το δέντρο των καλών πράξεων”, είναι ένας καλός τρόπος για την τόνωση της καλοσύνης και της ανεκτικότητας των μαθητών μας. Σε μια γωνιά του εργαστηρίου πληροφορικής που λειτουργεί και ως αίθουσα erasmus+, τοποθετήθηκαν ξερά κλαδιά στα οποία, με την  υπόδειξη της υπεύθυνης καθηγήτριας, οι μαθητές τοποθετούν ένα φύλλο με το όνομά τους για κάθε καλή πράξη που κάνουν. Για κάθε 5 καλές πράξεις τοποθετείται ένα λουλούδι στα κλαδιά του δέντρου κι έτσι το δέντρο αποτελεί μια ορατή αναπαράσταση της καλοσύνης ώστε να μπορούν να το παρατηρήσουν όλοι οι μαθητές  και να παρακινηθούν προς  ανάλογες ευγενικές συμπεριφορές. Στο τέλος της σχολικής χρονιάς  θα δοθούν “διπλώματα” καλής συμπεριφοράς στους μαθητές που συμμετείχαν στη δράση.