Human Rights Club – Ομάδα για την προώθηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων

Οι μαθητές της ομάδας προώθησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων δημιούργησαν παρουσιάσεις  και βίντεο για την προβολή και την καλύτερη κατανόηση  τους. Στόχος είναι η  κινητοποίηση της σχολικής κοινότητας για την διεκδίκηση και την προστασία τους αλλά και την προβολή των αντίστοιχων υποχρεώσεων που προκύπτουν.

ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ των ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ και των ΕΥΘΥΝΩΝ

για τα παιδιά και τους νέους ανθρώπους

• Όλοι γεννιόμαστε ελεύθεροι και ίσοι.
  • Είμαστε όλοι ίσοι άσχετα με το χρώμα, το γένος, τη θρησκεία ή την γλώσσα.
  • Όλοι έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ στη ζωή, την ελευθερία και την ασφάλεια και την ΕΥΘΥΝΗ να σεβόμαστε την ελευθερία των άλλων
  • Όλοι έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ στο όνομα και την εθνικότητα και την ΕΥΘΥΝΗ να σεβόμαστε τα ονόματα των άλλων.
  • Όλοι έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ζούμε σε μια οικογένεια, να  μας αγαπούν και να μας προστατεύουν, και την ΕΥΘΥΝΗ να σεβόμαστε τους γονείς και την οικογένεια μας.
  • Όλοι έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ να εκφράζουμε τη γνώμη μας και την ΕΥΘΥΝΗ να σεβόμαστε τη γνώμη των άλλων.
  • Όλοι έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ στην καλή εκπαίδευση και την ΕΥΘΥΝΗ να μελετούμε και να πηγαίνουμε στο σχολείο.
  • Όλοι έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ στην ιδιωτικότητα και την ΕΥΘΥΝΗ να σεβόμαστε την ιδιωτικότητα των άλλων.
  • Όλοι έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ στην καλή φροντίδα υγείας και την ΕΥΘΥΝΗ  να φροντίζουμε την υγεία μας.
  • Όλοι έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ να εξασκούμε την θρησκεία μας και την ΕΥΘΥΝΗ  να σεβόμαστε την θρησκεία των άλλων.
  • Όλοι έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ στη δίκαιη μεταχείριση και την ΕΥΘΥΝΗ  να είμαστε δίκαιοι προς τους άλλους.
  • Όλοι έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ στο καλό φαγητό και την ΕΥΘΥΝΗ να μην σπαταλάμε το φαγητό.
  • Όλοι έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ζούμε σε ένα καθαρό και ασφαλές περιβάλλον και την ΕΥΘΥΝΗ να το διατηρούμε τακτοποιημένο και καθαρό.
  • Όλοι έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑ στο παιχνίδι και τον ελεύθερο χρόνο και την ΕΥΘΥΝΗ να σεβόμαστε τους άλλους.

Κανείς δεν μπορεί να σου στερήσει κανένα από τα δικαιώματα σου.

Όλοι μας πρέπει να σεβόμαστε τα δικαιώματα των άλλων

Επιπλέον διενεργήθηκε διαγωνισμός λογότυπου της ομάδας και δημιουργήθηκαν κάρτες μέλους με το λογότυπο που κέρδισε στο διαγωνισμό. Η ομάδα δημιούργησε αφίσες με  θέμα “Τα Ανθρώπινα Δικαιώματα” καθώς και φυλλάδια για ενημέρωση όχι μόνο της σχολικής αλλά και της ευρύτερης κοινότητας. Δημιουργήθηκε επίσης κατάλογος με οργανισμούς και δίκτυα εθνικής και υπερεθνικής εμβέλειας για την προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στους οποίους μπορεί κάποιος ν’ απευθυνθεί για  ενημέρωση.

Βίντεο για τα ανθρώπινα δικαιώματα από τη μαθήτρια του Γ3  Χατζή Μαρία

“ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ & ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ” από το μαθητή του Γ2 Κοκκώνη Χρήστο

ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ” από τις μαθήτριες της Γ΄τάξης Αδάμου Αθανασία και Κωνσταντάκου Σωτηρία

Τα ανθρώπινα Δικαιώματα” από τη μαθήτρια Εύα Λύπα του Β3