Βιβλίο με τίτλο “Μοιράσου την ιστορία σου” στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+

Στόχος της δράσης είναι οι μαθητές μας να εξερευνήσουν και να βελτιώσουν τις γνώσεις τους σχετικά με τις έννοιες του Σεβασμού, της Υπευθυνότητας, του Θάρρους, της Τιμιότητας και της Ευσπλαχνίας. Μέσα από την καθημερινότητά τους κατέγραψαν προσωπικά βιώματα-ιστορίες στα ελληνικά και τα μετάφρασαν στα αγγλικά.  Μαζί με τις ιστορίες των μαθητών των άλλων τεσσάρων  χωρών που συμπράττουν με το σχολείο μας δημιουργήθηκε ένα βιβλίο που μοιράστηκε σε όλες τις χώρες.

Οι θεματικές προτάσεις που δόθηκαν στους μαθητές για τις ιστορίες ήταν οι εξής:
?Διηγήσου μια ιστορία σχετικά με μια φορά που είπες την αλήθεια έστω κι αν ήταν δύσκολο να το κάνεις.
? Διηγήσου μια ιστορία σχετικά με μια φορά που αισθάνθηκες χαρούμενος/-η ή λυπημένος/-η για κάποιον ή για κάτι.
? Διηγήσου μια ιστορία για κάποιον/-α που σέβεσαι και θαυμάζεις.
? Διηγήσου μια ιστορία για μια φορά που ανάλαβες την υπευθυνότητα για κάτι που έκανες ή είπες.
? Διηγήσου μια ιστορία που φάνηκες γενναίος/-α.

Πατήστε εδώ για να δείτε το βιβλίο

Στο πλαίσιο της ίδιας δράσης τοποθετήθηκε στον τοίχο του σχολείου μας στον 1ο όροφο ένα κουτί αλληλογραφίας όπου οι μαθητές μπορούν να ρίχνουν τα γράμματά τους ανώνυμα και να μοιράζονται μια δύσκολη κατάσταση που έζησαν στο χώρο του σχολείου ή στο σπίτι αλλά και μια ευχάριστη στιγμή που τους συγκίνησε ή τους άγγιξε καθ’ οποιονδήποτε τρόπο.

Η συντονίστρια του προγράμματος

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ19)