Human Rights Club -Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

Η Παγκόσμια Ημέρα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 10 Δεκεμβρίου, σε ανάμνηση της υπογραφής της Παγκόσμιας Διακήρυξης των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων από τη γενική συνέλευση του ΟΗΕ στις 10 Δεκεμβρίου 1948. Με αφορμή αυτή τη γιορτή  η ομάδα για την υποστήριξη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων του σχολείου μας οργάνωσε ενημέρωση καθώς και προβολή βίντεο και παρουσιάσεων με σχετικό θέμα. Τα βίντεο και οι παρουσιάσεις δημιουργήθηκαν από τους ίδιους τους μαθητές στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+/KA2 “My Nationality is Human” που πραγματοποιεί το σχολείο μας για τα σχολικά έτη 2015-16 και 2016-17. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 12/12/2016 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ιστορία της υπογραφής της Παγκόσμιας Διακήρυξης των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου αλλά και να  προβληματιστούν για την κατάκτηση  του  οράματος των εμπνευστών της  για ένα κόσμο με δικαιώματα και ελευθερίες χωρίς διακρίσεις, σχεδόν 70 χρόνια μετά την ιστορική αυτή στιγμή.

Δείτε εδώ το βίντεο για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα από τη μαθήτρια του Γ΄1 Καρκανιά Αλεξάνδρα

Δείτε εδώ το βίντεο για τα Δικαιώματα των Παιδιών από τη μαθήτρια του Γ΄2 Παράσχη Ιωάννα

Δείτε εδώ την παρουσίαση για τα Δικαιώματα του παιδιού από τη μαθήτρια του Γ΄1 Μαυροπούλου Βαρβάρα

Δείτε εδώ την παρουσίαση για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα από το μαθητή του Γ΄3 Μπαταβάνη Φώτη