ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΓΑΠΗΣ ΑΠΟ ΤΟ 15ΜΕΛΕΣ ΤΟΥ 3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Μετά από κοινή απόφαση του 15μελούς συμβουλίου του σχολείου μας, αντιπροσωπεία μαθητών με επικεφαλής τον πρόεδρο Θανάση Πουλιανίτη, μαθητή της Γ΄ τάξης, επισκέφτηκε τα γραφεία του Συλλόγου Γονέων Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια “ΦΛΟΓΑ” και πρόσφερε ένα σημαντικό χρηματικό  ποσό. Το ποσό αυτό είχε συγκεντρωθεί από το πάρτι που πραγματοποίησαν οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, για να συγκεντρώσουν χρήματα για την εκδρομή που θα πραγματοποιούσαν ή για την τελική γιορτή αποφοίτησης. Τελικά, με τη σύμφωνη γνώμη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, οι μαθητές αποφάσισαν να τα προσφέρουν στα παιδιά που παλεύουν για τη ζωή τους αλλά και στους γονείς τους που αγωνίζονται μαζί τους,   ώστε η φλόγα της πίστης και ελπίδας για την οριστική νίκη κατά του καρκίνου της παιδικής ηλικίας να παραμένει άσβεστη.

Τέτοιες πράξεις κοινωνικής αλληλεγγύης αποτελούν έκφραση της ανθρωπιστικής συνείδησης,  την οποία οφείλει το σχολείο να καλλιεργήσει στους μαθητές του. Σε μια κοινωνία που καθημερινά διαπιστώνουμε ότι το ατομικό συμφέρον επικρατεί επί του συλλογικού, όπου το προσωπικό όφελος κυριαρχεί επί του κοινωνικού τέτοιες πράξεις από τους μαθητές μας είναι άξιες συγχαρητηρίων και ευελπιστούμε να αποτελέσουν παράδειγμα προς μίμηση.

Η υποδιευθύντρια

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ19)

Δημοσίευση της δράσης στον ηλεκτρονικό τύπο:

Energospolitis Trikala news  Trikalain  Trikkipress