“Reading without Borders”- “Διάβασμα χωρίς σύνορα”

Το σχολείο μας θα υλοποιήσει δράση διάρκειας 2 ετών 2017-19 στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+/ΚΑ2- Στρατηγικές  Συμπράξεις στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης.

Συγκεκριμένα, ο τίτλος της δράσης είναι “Reading without borders”(«Διάβασμα χωρίς σύνορα») και προβλέπεται η συνεργασία μας με σχολεία  επτά χωρών της Ευρώπης κατά τα σχολικά έτη 2017 -2018 και 2018-2019. Τα σχολεία που θα λάβουν μέρος είναι:

1. Osnovno Uchilishte Hristo Smirnenski,  Χάσκοβο, Βουλγαρία
  2. Mazza Colamarino,  Torre del Greco, Ιταλία
  3. Ceres pamatskola, Kandavas novads, Λετονία
  4. Scoala Gimnaziala Deleni,  Ιάσιο, Ρουμανία
  5. Instituto Vaz Serra, Cernache do Bonjardim, Πορτογαλία
  6. Carrowholly N.S., Westport, Co Mayo, Ιρλανδία
  7. Sehit Abdulkadir Yuzbasioglu Ortaokulu, Ankara,Τουρκία

Γενικοί στόχοι του προγράμματος είναι:

1. Η βελτίωση της ποιότητας της σχολικής εκπαίδευσης και η ενίσχυση της ευρωπαϊκής της διάστασης μέσω της ενθάρρυνσης της διακρατικής συνεργασίας των σχολικών ιδρυμάτων.
  2. Η δημιουργία στα παιδιά γνωστικών κι αξιακών προϋποθέσεων, ώστε να  έχουν θετικές στάσεις και συμμετοχικές συμπεριφορές, που θα έχουν ως αποτέλεσμα την ενδυνάμωση της Ευρωπαϊκής ταυτότητας τους.
  3. Η ενδυνάμωση των δεσμών που συνδέουν τους λαούς και η προώθηση σχέσεων φιλίας και συνεργασίας.
  4. Η προαγωγή της εκμάθησης ξένων γλωσσών και η ανάπτυξη δεξιοτήτων που αφορούν τη χρήση των Η/Υ.
  5. Η ενίσχυση των κινήτρων των μαθητών για διάβασμα, η βελτίωση της αναγνωστικής ικανότητας ιδιαίτερα των παιδιών με αδυναμίες στο διάβασμα.
  6. Η προώθηση της ομαδικής εργασίας και της διεθνικής συνεργασίας μεταξύ των μαθητών και μαθητριών των συμμετεχόντων σχολείων δια μέσου της πολυπολιτισμικής εκπαίδευσης.
  7. Η προώθηση των βιβλίων ως η καλύτερη πηγή της δια βίου μάθησης και επίτευξης των επιμέρους στόχων του ανθρώπου
  8. Η προώθηση της ευρωπαϊκής λογοτεχνίας μελετώντας την λογοτεχνική κουλτούρα των συμμετεχουσών χωρών.
  9. Η καλλιέργεια ατομικών ικανοτήτων, όπως αυτοπεποίθηση, κριτική σκέψη, αξιοπιστία, υπευθυνότητα, συνέπεια, προσαρμοστικότητα και πρωτοβουλία μέσω της συμμετοχής τους σε εργασίες και δράσεις.
  10. Η διάχυση της Ευρωπαϊκής κουλτούρας
  11. Η ανάπτυξη παιδαγωγικού προβληματισμού μεταξύ των εκπαιδευτικών των 9 χωρών και η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών για τα εκπαιδευτικά συστήματα.