4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με κεντρικό σύνθημα «Αθλούμαι ? Χαρά-ΖΩ το Μέλλον» διοργανώθηκε σε όλα τα σχολεία, τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017,  η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Στόχος των διαφόρων δράσεων και εκδηλώσεων, είναι η άθληση να αποτελεί μια ευχάριστη δραστηριότητα, με απώτερο σκοπό τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών και την υιοθέτηση ενός υγιεινού τρόπου ζωής και στην ενήλικη ζωή τους.

Στα πλαίσια αυτής της ημέρας, στο σχολείο μας διοργανώθηκαν  διάφορες δράσεις, ώστε να ενεργοποιήσουν όλους τους μαθητές να αθληθούν αλλά και να νοιώσουν τη χαρά της άθλησης:

• Ομιλία από τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής, κ. Πατσιάνη Ηλία, με θέμα σχετικό με το μήνυμα της ημέρας.
  • Αγώνες βόλεϊ σε μικρά γήπεδα, τρεις εναντίον τριών, με την  καθοδήγηση του  καθηγητή Φυσικής Αγωγής, κ. Πατσιάνη Ηλία.
  • Γυμναστική και ασκήσεις ενδυνάμωσης με την καθοδήγηση έμπειρων γυμναστών και γυμναστριών.