Πολιτιστικό Πρόγραμμα: «Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον»

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2017-18 εκπονήθηκε στο σχολείο μας το Πρόγραμμα Πολιτιστικής Εκπαίδευσης  «Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον», από μαθητές της Γ΄ τάξης του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων, με συντονίστρια του προγράμματος την εκπαιδευτικό Στουκογεώργου Αναστασία-ΠΕ10.01 και συμμετέχοντες τους εκπαιδευτικούς Μπανάσιου Ευαγγελία-ΠΕ02 και Τσαγκαδόπουλο Χαράλαμπο-ΠΕ03.

Βασική επιδίωξη του προγράμματος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές  τον Ποντιακό Ελληνισμό και συγκεκριμένα την ιστορία του, τον πολιτισμό του και τη συμβολή του στην ανάπτυξη της Ελλάδας και στη διαμόρφωση της πολιτιστικής της ταυτότητας. Οι θεματικές ενότητες  τις οποίες μελέτησαν οι μαθητές ήταν:

• Η ιστορία του Πόντου.
  • Η καθημερινότητα στον κόσμο: ήθη, έθιμα, τραγούδια, ενδυμασίες, διατροφή.
  • Η ποντιακή διάλεκτος.
  • Οι ποντιακές κοινότητες ανά τον κόσμο.
  • Η Παναγία Σουμελά και τα μοναστήρια του Πόντου.
  • Ο Πόντος μέσα από εικόνες και κείμενα.
  • Η συμβολή των Ποντίων στην ανάπτυξη της Ελλάδας.
  • Οι πρόσφυγες Πόντιοι του προηγούμενου αιώνα και το προσφυγικό πρόβλημα σήμερα.
  • Οι Πόντιοι σήμερα

Στους παρακάτω συνδέσμους δείτε εργασίες των μαθητών και δράσεις στα πλαίσια του προγράμματος:

ΠΟΝΤΙΑΚΟΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ

ΠΟΝΤΟΣ

ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΟΥΜΕΛΑ

ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ – ΕΡΓΑ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΟΛΑΖ

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΟΥΜΕΛΑ

ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΝΤΟ

ΔΙΗΓΗΜΑ-Στη γιαγιά Μαρία με αγάπη…..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ 3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΡΙΚΑΛΩΝ