Η ιστορία της γραφής και του βιβλίου

Το Κέντρο Ιστορίας και Πολιτισμού Κλιάφα επισκέφτηκε η ομάδα Erasmus+/KA2: “Reading Without Borders”, την Πέμπτη 29 Νοεμβρίου για να παρακολουθήσει το αντίστοιχο οπτικοακουστικό  μάθημα  με τίτλο: “Η ιστορία της γραφής και του βιβλίου”. Το μάθημα παρουσίασε η κ. Μαρούλα Κλιάφα, συγγραφέας παιδικών βιβλίων, με ένα μοναδικό, άμεσο και  ζωντανό τρόπο. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να μάθουν για την διαδρομή της γραφής από  την πέτρα, τους παπύρους  και τα δέρματα ζώων  στη σύγχρονη εποχή της τυπογραφίας. Στο τέλος της παρουσίασης  έπαιξαν ένα ενδιαφέρον παιχνίδι με λέξεις που ενεργοποίησε τη φαντασία τους. Επιπλέον, ξεναγήθηκαν στην αίθουσα του παλιού τυπογραφείου. Στο χώρο φιλοξενείται το ηλεκτρικό πιεστήριο, ο κλισογράφος και οι κάσες με τα τυπογραφικά στοιχεία, όλα προσφορά παλαιών τυπογραφείων και τοπικών εφημερίδων των Τρικάλων. Η πολύ ενδιαφέρουσα επίσκεψη έκλεισε με την προσφορά αναψυκτικών της εταιρίας “Κλιάφα” σε όλους τους μαθητές μας.