1o Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Το σχολείο μας συμμετείχε στο 1ο  Μαθητικό Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου Λυκείου-Γυμνασίου Τρικάλων.  Στον μη διαγωνιστικό αυτό θεσμό,  μαθητές της Α΄ Γυμνασίου παρουσίασαν  ένα έργο  Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που  δημιούργησαν  κατά τη διάρκεια του μαθήματος Πληροφορικής με τη χρήση πακέτων Ρομποτικής Lego Mindstorms που δώρισε ο Δήμος Τρικκαίων στο σχολείο μας. Το Μαθητικό Φεστιβάλ Εκπαιδευτικής Ρομποτικής αποτελεί μια εκπαιδευτική δράση που ενισχύει τη δημιουργικότητα των μαθητών, αναδεικνύει τις ψηφιακές, προγραμματιστικές και κατασκευαστικές τους δεξιότητες και προβάλει τις καινοτόμες ιδέες τους στην ευρύτερη κοινωνία.  Είναι σημαντικό γιατί οι μαθητές  ανοίγουν το βήμα τους στην έρευνα και στην καινοτομία. Η εκπαιδευτική ρομποτική είναι μια δραστηριότητα ψυχαγωγική και ταυτόχρονα εκπαιδευτική η οποία συνδυάζει τη μάθηση με το παιχνίδι μετατρέποντας έτσι την εκπαίδευση σε μια περιπέτεια και ανακάλυψη ταυτόχρονα.