Α25: Εικονογράφηση ενός λαϊκού παραμυθιού

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+/KA2, με τίτλο “Διάβασμα χωρίς σύνορα”  (“Reading Without Borders”) που υλοποιεί το σχολείο μας για τα σχολικά έτη 2017-19, μαθητές του σχολείου μας εικονογράφησαν το γνωστό λαϊκό παραμύθι   “Το πιο γλυκό ψωμί” με τη βοήθεια της καθηγήτριας των καλλιτεχνικών  Καλλέργη  Κων/ντίας. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις καλλιτεχνικές τους κλίσεις αλλά ταυτόχρονα να διδαχθούν από το παραμύθι για τα στάδια από τα οποία περνάει το ψωμί για να φτάσει στο τραπέζι μας. Επιπλέον, διδάχθηκαν την αξία της εργασίας. Όταν ο άνθρωπος  δουλεύει αισθάνεται ικανοποιημένος, αμείβεται, νιώθει χαρά και ευτυχία. Τα υλικά αγαθά που κατείχε ο βασιλιάς δεν τον έκαναν ευτυχισμένο και χαρούμενο. Η σοφία όμως που κατείχε ο γέροντας τον οδήγησε να βρει την πραγματική ευτυχία μέσα από την εργασία. Το παραμύθι μεταφράστηκε στα αγγλικά με στόχο να μοιραστεί σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές των εταιρικών σχολείων της σύμπραξης. Απολαύστε το και στις δυο εκδόσεις ελληνικά και αγγλικά!