ErasmusDays στο 3ο Γυμνάσιο

Το  σχολείο μας  συμμετείχε στον  πανευρωπαϊκό εορτασμό των “Erasmus Days 2019” («Ημέρες Erasmus 2019») στις  11 Οκτωβρίου 2019,  με εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας. Στην εκδήλωση πήραν μέρος μαθητές που συμμετείχαν σε πρόγραμμα Erasmus τα προηγούμενα χρόνια και νεοεισερχόμενοι μαθητές της Α’ τάξης. Οι μαθητές παρουσίασαν τις εμπειρίες τους από τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα “Reading Without Borders” που υλοποίησε το σχολείο μας τα δυο τελευταία χρόνια και  έγινε παρουσίαση των δραστηριοτήτων στις οποίες συμμετείχαν με έντυπο υλικό, power point και video. Επιπλέον, λειτούργησε έκθεση φωτογραφιών από τις δράσεις και τις μετακινήσεις στο πλαίσιο των προγραμμάτων erasmus+ που υλοποίησε το σχολείο μας τα τελευταία 4 χρόνια.

Η υπεύθυνη υλοποίησης των έργων κ. Μαγαλιού Καλλιόπη έκανε μια σύντομη αναφορά στα οφέλη για καθηγητές και μαθητές από τη συμμετοχή  σε τέτοια προγράμματα  καθώς και για την προστιθέμενη αξία που έχουν στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Δημοσίευση άρθρου στο trikalaenimerosi

Δημοσίευση του άρθρου στο trikalaola

Δημοσίευση του άρθρου στο trikalanews