ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: ?ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ? ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ?

Στο σχολείο μας εκπονείται,  για τη σχολική χρονιά 2013-14, το περιβαλλοντικό πρόγραμμα

?Ενέργεια και Περιβάλλον ? Εξοικονόμηση Ενέργειας?.

Βασικά κριτήρια επιλογής του θέματος ήταν ότι:

?  Η χρήση ενέργειας είναι συνδεδεμένη με όλες τις δραστηριότητες της καθημερινής ζωής και αφορά στον οικονομικό προϋπολογισμό κάθε οικογένειας, αλλά και κάθε χώρας.

?  Η αλόγιστη χρήση ενέργειας συνδέεται με μεγάλα περιβαλλοντικά προβλήματα και οικολογική επιβάρυνση.

?  Επιπλέον η ?Ενέργεια? είναι θεμελιώδης έννοια την οποία διδάσκονται οι μαθητές στο μάθημα της Φυσικής, οπότε συνδέεται άμεσα το θέμα της περιβαλλοντικής εργασίας με το γνωστικό αντικείμενο της Φυσικής επιστήμης.

Κύριοι στόχοι του προγράμματος είναι  :

?  Να κατανοήσουν οι μαθητές ότι η αλόγιστη χρήση ενέργειας και μάλιστα η χρήση μη ανανεώσιμων πηγών ενέργειας οδηγεί σε ενεργειακή κρίση, εξάντληση  πόρων και  τεράστια επιβάρυνση του περιβάλλοντος.

?  Να  συνειδητοποιήσουν την ανάγκη  για μεγαλύτερη χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.

?  Να συνειδητοποιήσουν την ανάγκη για ορθολογική χρήση και εξοικονόμηση ενέργειας στην καθημερινή  ζωή και να  αναπτύξουν  αίσθημα  προσωπικής  ευθύνης σε θέματα εξοικονόμησης.

?  Να αποκτήσουν στάση ζωής στο πλαίσιο της αειφορικής διαχείρισης του περιβάλλοντος.

Υπεύθυνη προγράμματος: Μαυρομμάτη Ειρήνη

Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί:  Μπανάσιου Ευαγγελία,  Παπαευθυμίου Μαρία,  Μαγαλιού Καλλιόπη

Κάποιες πρώτες εργασίες μαθητών στα πλαίσια του προγράμματος είναι:

ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ από τις μαθήτριες Αυγέρη Μαρία – Γκέκα Αλεξάνδρα

ΜΟΡΦΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ από τη μαθήτρια του Β1 Ανδρεανίδη Ελισσάβετ

ΜΟΡΦΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ από τη μαθήτρια του Β1 Κεφάλα Μαριάνα

ΕΞΟΙΚΟΝΌΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ από τη μαθήτρια του Β1 Κόκκα Ευαγγελίνα.