Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 5 -10 -2015

Στα πλαίσια της πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού με θεματικό άξονα: “Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα”  πραγματοποιήθηκαν οι εξής δράσεις:

• Ομιλία από τον καθηγητή φυσικής αγωγής κ. Πατσιάνη Ηλία
  • Συμμετοχή όλων των μαθητών σε αγώνα ανώμαλου δρόμου για την προώθηση της ιδέας της συμμετοχής και όχι αναγκαστικά της διάκρισης.
  • Συμμετοχή μαθητών σε παραδοσιακά παιχνίδια-παλιότερες μορφές ομαδικών παιχνιδιών.
  • Ενίσχυση της ομαδικότητας και της συνεργασίας με συμμετοχή των μαθητών σε αγώνες καλαθοσφαίρισης και πετοσφαίρισης.  (Υπεύθυνοι καθηγητές: Γκούτας Κων/νος ,Δ/ντής, Πατσιάνης Ηλίας, Μπαϊραχτάρης Κων/νος)
  • Δραστηριότητες που εντάσσονται στο πρόγραμμα “Kids Athletics”
  • Προβολή ταινίας σχετικής με τους Ολυμπιακούς Αγώνες “Οι δρόμοι της φωτιάς”, στους μαθητές Α’ και Β’ τάξης από τους καθηγητές Τσαγκαδόπουλο Χ.(ΠΕ03) και Μπλούνα Κ. (ΠΕ03)
  • Συζήτηση με τους μαθητές του Β1 σχετικά με τα Ολυμπιακά και Πραολυμπιακά  αθλήματα με την καθηγήτρια Σιούλα Αφροδίτη(ΠΕ02)
  • Επεξεργασία-ανάλυση – σχεδιασμός του λογοτεχνικού κειμένου “Ο Ολυμπιακός ύμνος”, Κωστή Παλαμά στους μαθητές της Α’ τάξης από τις καθηγήτριες Μπανάσιου Ευαγγελία (ΠΕ02) και Ίτσιου Ελισάβετ (ΠΕ02)
  • Προβολή της ταινίας και animation για την αποδοχή της διαφορετικότητας  στους μαθητές του Γ3 από την υποδιευθύντρια του σχολείου κ. Μαγαλιού Καλλιόπη(ΠΕ19).
  • Προβολή  ταινίας για τα “Ολυμπιακά Ιδεώδη” από την καθηγήτρια κ. Μαυρομμάτη Ειρήνη (ΠΕ04)
  • Ενημέρωση-συζήτηση για τα Παραολυμπιακά αθλήματα στους μαθητές του Γ2 από την καθηγήτρια κ. Ψάλλα Αθανασία (ΠΕ07).