Συμμετοχή στο 8ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας είναι μια εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους.

Το 8ο  Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας πραγματοποιήθηκε στο Μουσείο Τσιτσάνη στις 20 Απριλίου 2018 υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας με την υποστήριξη  συλλόγων και ενώσεων πληροφορικής.

Η συγκεκριμένη μαθητική συνάντηση  έδωσε την ευκαιρία:

• της ανάδειξης της δημιουργικότητας των μαθητών και των εκπαιδευτικών Πληροφορικής και της παρουσίασης της εργασίας τους σε συμμαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και την ευρύτερη κοινωνία,
  • της ενημέρωσης και της διάδοσης των μαθησιακών δραστηριοτήτων οι οποίες καλλιεργούν τη δημιουργικότητα και την ολόπλευρη μάθηση μέσω των σχεδίων εργασίας και της επίλυσης πρακτικών προβλημάτων
  • της ανταλλαγής καλών πρακτικών και ιδεών μεταξύ των σχολείων
  • της επικοινωνίας των μελών της σχολικής κοινότητας (μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς) μεταξύ τους και με την ευρύτερη κοινωνία.Το σχολείο μας συμμετείχε με δυο έργα:
  1.   «Reading without borders» -Παιχνίδι σε προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch     ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ “ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΕ SCRATCH READING WITHOUT BORDERS”
  2. “1 minute to change the world”-Δημιουργία video με Movie Maker»
Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για την άψογη παρουσίαση των εργασιών: Νταμάγκα Θεόδωρο, Παπασπύρου Παναγιώτη, Ξάφη Ελευθέριο και Σακοράφα Ασημούλα της Α΄τάξης.
Υπεύθυνη καθηγήτρια
Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ19)