Εντυπώσεις από το μαθητικό σεμινάριο για την ενδοσχολική βία.

από τη μαθήτρια του Α2 Κυριάκου Στεφανία.

Η παρουσίαση αυτή μου άρεσε πάρα πολύ διότι μπορούσαμε να συμμετέχουμε ενεργά και να μαθαίνουμε ταυτόχρονα. Σαν πρώτη παρουσίαση στο Γυμνάσιο μου άρεσε γιατί με την κατάλληλη βοήθεια που μας επέδειξαν οι δύο ψυχολόγοι και η κα Διευθύντρια του σχολείου μας μπορέσαμε να καταλάβουμε καλύτερα την έννοια της ενδοσχολικής βίας. Μέσα από παραδείγματα που υπήρχαν στην παρουσίαση μάθαμε για τα χαρακτηριστικά του θύτη, του θύματος καθώς και τους ρόλους τους. Όλα τα παιδιά συμμετείχαμε με προθυμία. Ακόμη με εντυπωσίασε ο τρόπος με τον οποίο έγινε η παρουσίαση. Μέσα στην παρουσίαση γελάσαμε και συμβάλαμε στην αρμονική λειτουργία του προγράμματος αυτού. Μιλήσαμε, ρωτήσαμε και μάθαμε μέσα από έναν ευχάριστο τρόπο εκμάθησης με την ευκαιρία που μας δόθηκε χάρη στην κυρία διευθύντρια. Θα ήθελα να κάνουμε και πολλές άλλες παρουσιάσεις με διάφορα θέματα που απασχολούν και μαστίζουν την σημερινή κοινωνία και το αύριο της χώρας αλλά και του πλανήτη μας. Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω και την κινητή μονάδα ψυχικής υγείας που δέχτηκε να αναλάβει και να προσπαθήσει να μας κάνει να αισθανθούμε πόσο βίαιοι μπορεί να υπάρξουν οι άνθρωποι κάποιες φορές στη ζωή τους.