P17: “BREAD house”

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ “Fit 4 Life” προσκαλέσαμε στο σχολείο μας την κα Θεοδώρα Μπλούνα για να δείξει στους μαθητές και στις μαθήτριες που συμμετέχουν στο έργο, τον παραδοσιακό τρόπο με τον οποίο μπορούμε να φτιάξουμε ψωμί. Τα παιδιά μοιράστηκαν το ζυμάρι που δημιούργησε η κα Θεοδώρα, το ζύμωσαν, το έφτιαξαν φραντζολάκι, το έβαλαν σε μικρές φόρμες , το σκέπασαν για να είναι ζεστό και και το πήραν στο σπίτι τους. Εκεί, αφού το άφησαν να φουσκώσει το έψησαν και όπως ομολόγησαν οι ίδιοι ήταν το πιο γλυκό ψωμί που γεύτηκαν ποτέ!

Η δραστηριότητα είχε πολλαπλά οφέλη για τα παιδιά, αφού όχι μόνο διασκέδασαν και αισθάνθηκαν δημιουργικοί αλλά επιπλέον έμαθαν τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να φτιάξουν δικό τους ψωμί, ένα από τα πιο βασικά είδη τροφίμων με ιδιαίτερη θρεπτική αξία.

Ευχαριστούμε πολύ τον κο Τσαγκαδόπουλο για το βίντεο που δημιούργησε , καθώς και τις εκπαιδευτικούς της παιδαγωγικής ομάδας κ. Μπλούνα, κ. Μπανάσιου και κ. Παπαευθυμίου για τη βοήθεια και τη συμμετοχή.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στην κ. Θεοδώρα Μπλούνα που με προθυμία αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας να έρθει στο σχολείο και να ζυμώσει για μας, καθώς και στην μαθήτρια Σελέκου Ελένη για τη σκάφη που μας έφερε.

Η υπεύθυνη υλοποίησης του έργου

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ86)

Πρώτες βοήθειες

Την Δευτέρα 21 Νοεμβρίου επισκέφτηκε το σχολείο μας  η κα Γιοβανοπούλου Ελένη, Εκπαιδεύτρια-Νοσηλεύτρια Πρώτων Βοηθειών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού τμήματος Τρικάλων και παρουσίασε στο εργαστήριο Πληροφορικής το θέμα: “Πρώτες Βοήθειες” .

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α2 τμήματος είχαν την ευκαιρία να μάθουν πώς μπορούν να δώσουν σωστά τις Πρώτες Βοήθειες σε περίπτωση ανάγκης. Με βιωματικό τρόπο είδαν πόσο σημαντικό είναι να γνωρίζουν τις Πρώτες Βοήθειες και πώς μπορούν να αντιδράσουν σε αναπάντεχα γεγονότα, όπως πνιγμός στην κατάποση, λιποθυμία, αιμορραγίες και τραύματα, εγκαύματα, επείγοντα περιστατικά.

Τα παιδιά παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον συμμετέχοντας ενεργά με σημαντικές ερωτήσεις αλλά και με εύστοχες απαντήσεις. Ο σκοπός αυτής της δράσης να μάθουν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας να προσφέρουν αποτελεσματική βοήθεια με ασφάλεια σε οποιοδήποτε έκτακτο περιστατικό, μέχρι να έρθουν οι  αρμόδιες υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης στέφτηκε με απόλυτη επιτυχία. Ευχαριστούμε θερμά την κ. Γιοβανοπούλου για τις αξιόλογες πληροφορίες που παρείχε στα παιδιά.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια

Μαγαλιού Καλλιόπη ΠΕ86