ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ – Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κ.Ε.ΠΕ.Α Περτουλίου – Τρικκαίων

Tην Πέμπτη 9 Μαρτίου 2023, οι μαθητές και μαθήτριες της περιβαλλοντικής ομάδας του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Περτουλίου – Τρικκαίων, με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών του προγράμματος.Η εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Κλιματική αλλαγή», που υλοποιείται στο σχολείο μας για το σχολικό έτος 2022-23.

Η παιδαγωγική ομάδα του περιβαλλοντικού κέντρου υποδέχτηκε τους μαθητές στον όμορφο χώρο του κέντρου, μέσα στο πευκοδάσος, στον λόφο του Προφήτη Ηλία. Κατόπιν οι μαθητές παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Αντιμέτωποι με την παγκόσμια κλιματική αλλαγή». Στο πρώτο μέρος του προγράμματος έγινε μια ενδιαφέρουσα και αναλυτική παρουσίαση, με την οποία οι μαθητές ενημερώθηκαν για την κλιματική αλλαγή, τα αίτια, τις επιπτώσεις στον πλανήτη μας και στη ζωή μας, τους τρόπους αντιμετώπισης. Κατόπιν στο δεύτερο μέρος έγινε παρουσίαση πειραμάτων σχετικά με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Οι μαθητές με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολούθησαν, συμμετείχαν και  ενημερώθηκαν για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, οι οποίες φαίνεται να είναι ένα αποτελεσματικό μέσο στην αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής.

Ευχαριστούμε πολύ την Παιδαγωγική ομάδα του περιβαλλοντικού κέντρου, κ. Χρήστο Παπαβασιλείου,  κ. Μαρία-Τερέζα Κοτρώνη και  κ. Θωμά Κόκκαλη για  την πολύ ενδιαφέρουσα και αναλυτική   παρουσίαση και υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος.

Η υπεύθυνη του προγράμματος

Ειρήνη Μαυρομμάτη – ΠΕ04 (Φυσικός)