Εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

Την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2023  μαθητές και  μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου  πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη – Σουρωτή, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων  «Κλιματική αλλαγή»  και  «Ο ρόλος της οικογένειας στην ομαλή ένταξη των εφήβων στην κοινωνία»,  με συνοδούς τις υπεύθυνες καθηγήτριες των εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Αρχικά πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης, όπου στον πολυχώρο Nouvelle οι μαθητές παρακολούθησαν πρόγραμμα σχετικό με τις «Φυσικές καταστροφές»  π.χ. σεισμοί και ενημερώθηκαν για τα μέτρα προστασίας που πρέπει να πάρουμε και  επισκέφτηκαν το  «Μουσείο ανθρώπινου σώματος», όπου παρατήρησαν τα όργανα του ανθρώπινου σώματος σε μεγάλες διαστάσεις.

Η εκδρομή συνεχίστηκε  στην όμορφη πόλη της  Θεσσαλονίκης. Οι μαθητές περιηγήθηκαν και γνώρισαν το κέντρο της Θεσσαλονίκης, στην πλατεία Αριστοτέλους, στην πλατεία Ναυαρίνου και στον  Λευκό Πύργο.

Η επόμενη στάση ήταν στην Σουρωτή, όπου οι μαθητές επισκέφτηκαν την Ιερά Μονή Ιωάννου Θεολόγου (Αγίου Παϊσίου). Τους μαθητές υποδέχτηκαν οι μοναχές της μονής, οι οποίες τους ξενάγησαν και τους ενημέρωσαν για την ιστορία της μονής.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ σε συνεργασία με ΤΟΜΥ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Το σχολείο μας σε συνεργασία με την ΤΟΜΥ Τρικάλων πραγματοποίησε δυο εκπαιδευτικά προγράμματα για την Α΄ και Β΄ Γυμνασίου με τίτλους αντίστοιχα “Βιώνω τα συναισθήματά μου” και “Διαχείριση του stress”. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να να αναπτύξουν δεξιότητες και τεχνικές ώστε να αναγνωρίζουν και να διαχειρίζονται τα συναισθήματά τους καθώς και να διαχειρίζονται το άγχος.  Αναγνωρίζοντας τα συναισθήματά μας μπορούμε να έχουμε μια υγιή, ισορροπημένη ζωή ενώ η αποτελεσματική διαχείριση του άγχους βοηθάει στην καλύτερη αντιμετώπιση απαιτητικών καταστάσεων όπως είναι οι εξετάσεις και οδηγούν σε μια καλύτερη ποιότητα ζωής.

P29-Fit 4 Life: Επίσκεψη στον ΣΟΧΤ – Γνωριμία με το άθλημα της αναρρίχησης

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+, “Fit 4 Life”, την Δευτέρα 6/2/2023, επισκεφτήκαμε τον Σύλλογο Ορειβασίας, Χιονοδρομίας του Ν. Τρικάλων (ΣΟΧΤ) στις εγκαταστάσεις του στον Μύλο Ματσόπουλου για να γνωρίσουν οι μαθητές/-τριές μας το άθλημα της αναρρίχησης.

Η ενασχόληση με οποιοδήποτε άθλημα μόνο καλό μπορεί να κάνει στα παιδιά μας εφόσον μπορεί να διαπλάσει το σώμα τους αλλά και τον χαρακτήρα τους, μαθαίνοντάς τους να είναι συγκεντρωμένοι στο στόχο, να ακολουθούν κανόνες, να συνεργάζονται, να διασκεδάζουν.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις δραστηριότητες του συλλόγου, αλλά και να εξασκηθούν στην Κλειστή Αναρριχητική Πίστα με την ποικιλία αναρριχητικών επιφανειών που διαθέτει.

Ευχαριστούμε πολύ την πρόεδρο του συλλόγου, κ. Μαργαρίτη Γιώτα που με προθυμία μας υποδέχτηκε στον χώρο καθώς και την κ. Χριστίνα Κιούκη, προπονήτρια αναρρίχησης, που με τόση υπομονή και υπευθυνότητα βοήθησαν τους μαθητές/-τριες να δοκιμάσουν διάφορες πίστες, να μάθουν βασικές αναρριχητικές τεχνικές και τεχνικές ασφάλισης.

Η υπεύθυνη υλοποίησης του έργου

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ86)

Δείτε εδώ το σχετικό βίντεο

O Θε-ΤΑΛΩΣ συναντά τα e-trikala

Μια γιορτή δημιουργίας και ψηφιακών δεξιοτήτων για μαθητές/τριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, όπου ανθρωπιστικές και θετικές επιστήμες συναντούν την εκπαιδευτική ρομποτική, τις εφαρμογές STEAM, τα εικαστικά, τη μουσική, την αστρονομία, τις θετικές επιστήμες και τις τέχνες.

Δείτε περισσότερες πληροφορίες στον παραπάνω σύνδεσμο

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας

Οι μαθητές/-τριες της Γ΄ τάξης παρακολούθησαν την Πέμπτη και Παρασκευή 2-3 Φεβρουαρίου πρόγραμμα αγωγής υγείας στο πλαίσιο προγραμμάτων που οργανώνονται για τον μαθητικό πληθυσμό με τη συνεργασία των Υπουργείων Υγείας και Παιδείας. Η νοσηλεύτρια κ. Καταφυγιώτη Βασιλική του Γραφείου Ελέγχου & Πρόληψης Λοιμώξεων του Γ.Ν. Τρικάλων ανέπτυξε τους θεματικούς άξονες “Σεξουαλική και Αναπαραγωγική Υγεία” (αντισύλληψη στην εφηβεία και σεξουαλικώς μεταδιδόμενες λοιμώξεις) και “Πρόληψη Λοιμώξεων HIV/AIDS, Ηπατίτιδες”.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν μαζί της θέματα όπως οι σχέσεις ανάμεσα στα δυο φύλα στην εφηβεία, η αντισύλληψη, πώς να προφυλάσσονται από σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και να κάνουν ερωτήσεις εκφράζοντας τις απορίες τους.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Καταφυγιώτη και ευελπιστούμε για περεταίρω συνεργασία.

27 Ιανουαρίου 2023 – Διεθνής Ημέρα Μνήμης των θυμάτων του Ολοκαυτώματος.

Tο πολυβραβευμένο ντοκιμαντέρ του Τρικαλινού σκηνοθέτη Βασίλη Λουλέ “Φιλιά εις τα παιδιά”  παρακολούθησαν οι μαθητές/-τριες του σχολείου μας στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Τρικκαίων την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2023, ημέρα μνήμης των θυμάτων του Ολοκαυτώματος.

Πέντε μικρά Εβραιόπουλα στην Ελλάδα της Γερμανικής Κατοχής.
Η παιδική ηλικία ήταν ο Παράδεισός τους.
Ακόμα κι αν την έζησαν κρυμμένα στην αγκαλιά των ξένων, ακόμα κι αν την έχασαν στη σκιά του Ολοκαυτώματος.

Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ αποφάσισε στις 2 Νοεμβρίου 2005 να ανακηρύξει την 27η Ιανουαρίου Διεθνή Ημέρα Μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος από το ναζιστικό καθεστώς κατά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο.

Η ημερομηνία επιλέχθηκε επειδή στις 27 Ιανουαρίου 1945 τα προελαύνοντα σοβιετικά στρατεύματα απελευθέρωσαν το μεγαλύτερο στρατόπεδο συγκέντρωσης στο Άουσβιτς – Μπίρκεναου στην Πολωνία.

Στόχος της εκπαιδευτικής αυτής δραστηριότητας ήταν:

• Να γνωρίσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες τι συνέβη στη διάρκεια του Β ́ Παγκοσμίου Πολέμου στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.
  • Nα μάθουν για την τύχη των Εβραίων και των άλλων θυμάτων του Ολοκαυτώματος, με τη βοήθεια που προσφέρει η μελέτη των ιστορικών στοιχείων, η χρήση των φωτογραφιών και των μαρτυριών.
  • Να συζητήσουν τη σημασία των ηθικών ζητημάτων που προκύπτουν από το γεγονός και τη σύνδεσή του με αντίστοιχα σύγχρονα προβλήματα, όπως ο ρατσισμός, η καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στις σύγχρονες κοινωνίες, η ρητορική του μίσους και ο αντισημιτισμός.