Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: «ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΑΠΟΤΥΠΩΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ»

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2023-24 εκπονήθηκε στο σχολείο μας το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης   “Οικολογικό αποτύπωμα της διατροφής”   από μαθητές της Γ΄ τάξης του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων, με συντονίστρια του προγράμματος την εκπαιδευτικό   Μαυρομμάτη Ειρήνη – Φυσικό και συμμετέχοντες τους εκπαιδευτικούς Παπαευθυμίου Μαρία – Βιολόγο και Μπρέλλα  Ευαγγελία – Φιλόλογο. Στόχοι του προγράμματος ήταν:

• Να κατανοήσουν οι μαθητές τι είναι το οικολογικό αποτύπωμα και πώς οι καταναλωτικές μας συνήθειες και ειδικότερα οι διατροφικές μας συνήθειες επηρεάζουν το περιβάλλον και τον πλανήτη μας.
  • Να μελετήσουν τις διατροφικές καταναλωτικές συνήθειες στο περιβάλλον τους.
  • Να επαναπροσδιορίσουν  τη διατροφική τους  συμπεριφορά και να αποκτήσουν συνήθειες «καλού καταναλωτή», με πιο υγιεινό τρόπο διατροφής και πιο φιλικό προς το περιβάλλον.
  • Να αποκτήσουν κριτική ικανότητα σχετικά με τη διατροφική τους συμπεριφορά  και  στάση ζωής στο πλαίσιο της αειφορικής διαχείρισης του περιβάλλοντος και της βιώσιμης ανάπτυξης.

Δείτε την τελική παρουσίαση του προγράμματος: