“Ecomobility-Οικολογική Μετακίνηση”- Παρουσίαση του προγράμματος από την ομάδα του σχολείου μας στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου.

Στις 18-2-2014 έγινε η παρουσίαση του προγράμματος “Ecomobility-Οικολογική μετακίνηση” από την οκταμελή ομάδα μαθητών του Γ4: Τσαγκαδοπούλου Ζωή,Τσαρουχά Ματίνα, Τσιλιώνη Κίμωνα, Φυσικοπούλου Ιωάννα, Χασιώτη Μαρία, Χατζή Ζωή, Χατζηγάκη Κατερίνα, Ψύχου Δέσποινα. Οι μαθητές μας στην κατάμεστη αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Τρικκαίων μέσα από  εικόνες, συνθήματα, γελοιογραφίες, ζωγραφιές, ηλεκτρονικό παιχνίδι, θεατρικό δρώμενο, χορευτικό και τραγούδι κατέθεσαν τους προβληματισμούς τους και τις προτάσεις τους για μια πόλη με προσανατολισμό  στην οικολογική μετακίνηση.  Βασικός  στόχος τους ήταν η ευαισθητοποίηση των πολιτών  και των αρμόδιων φορέων  για τη βελτίωση της ποιότητας της ζωής  στην πόλη μας.

Ευχαριστούμε

• Τη Δημοτική βιβλιοθήκη Τρικάλων  και τον Αποστόλη Γούσιο για την ηχογράφηση του τραγουδιού.
    • Την καθηγήτρια των καλλιτεχνικών του σχολείου μας κ. Καλλέργη Κων/ντία για την επιμέλεια των ζωγραφικών έργων
    • Το κατάστημα “Ποδηλατούπολη” για την δωρεάν παραχώρηση του όμορφου ποδηλάτου που χρησιμοποιήσαμε στο θεατρικό δρώμενο
    • Την κ. Βαριάμη Δήμητρα για τις παρεμβάσεις της στο θεατρικό μας
    • Το σύλλογο των καθηγητών του σχολείου μας και τον υποδιευθυντή κ. Γκούτα Κων/νο   για την αμέριστη συμπαράστασή τους καθ’ όλη τη διάρκεια της εργασίας μας
    • Την Διευθύντρια του σχολείου μας κ. Αμαλία Ηλιάδη για την θετική και εμψυχωτική της στάση  σ΄όλες τις δράσεις μας
    • Και όλους τους φορείς που μας δέχτηκαν και μας βοήθησαν στην εργασία μας.

Δείτε παρακάτω τις συνεντεύξεις:
Οι υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος
Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ19)
Ψάλλα Αθανασία (ΠΕ07)