Δράση με θέμα “Βιώνω τα συναισθήματά μου”

Την Πέμπτη, 4 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε δράση για τους μαθητές της Α΄ Τάξης με θέμα “Βιώνω τα συναισθήματά μου”, από το Κέντρο Υγείας και από το Διεπιστημονικό Προσωπικό της 1ης ΤΟΜΥ Τρικάλων.

Σκοπός της παρέμβασης ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών, ώστε να αναγνωρίζουν τα βασικά συναισθήματα, να τα κατανοούν και να τα εκφράζουν.

Δράση με θέμα “Διατροφική Αγωγή”

Tην Τρίτη, 2 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε δράση για τους μαθητές της Β΄ Τάξης, με θέμα “Διατροφική Αγωγή”, από το Κέντρο Υγείας και από το Διεπιστημονικό Προσωπικό της 1ης ΤΟΜΥ Τρικάλων.

Σκοπός της παρέμβασης ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με την αξία της διατροφικής αγωγής. Η ορθή και ισορροπημένη διατροφή αποτελεί προϋπόθεση για τη σωστή νοητική, πνευματική, σωματική και ψυχική ανάπτυξη των παιδιών. Η διατροφική εκπαίδευση είναι προτιμότερο να πραγματοποιείται στα πρώτα στάδια της παιδικής ζωής, καθώς καθορίζει τις μετέπειτα συνήθειες στην ενήλικη ζωή, προλαμβάνοντας λανθασμένες διατροφικές συμπεριφορές.

Κοινοποίηση προσφορών για την εκδρομή στην Κέρκυρα 16-17-18 Απριλίου 2024