P20: COOKING YOUTUBE CHANNEL-Advice from our wise grandmas

Συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+/KA229 “Fit 4 Life” δημιούργησαν βίντεο με διατροφικές συμβουλές αλλά και την εκτέλεση παραδοσιακών και όχι μόνο συνταγών. Οι μικροί μαθητές μας πήραν συνέντευξη αλλά και μαγνητοσκόπησαν την δημιουργία φαγητών και γλυκών από συνταγές που έμαθαν από την γιαγιά τους ή και άλλα αγαπημένα πρόσωπα του σπιτιού τους. Απολαύστε τις δημιουργίες τους!!!!

Υγιεινή σαλάτα από τις μαθήτριες Τζώκα Σοφία και Τζιώκα Άννα-Μαρία του Γ΄4

Δείτε εδώ το βίντεο για μελομακάρονα του μαθητή Φυσικόπουλου Ευάγγελου της τάξης Γ5

Δείτε εδώ το βίντεο για συμβουλές υγιεινής διατροφής του μαθητή Γιώργου Λεβέντη της τάξης Β1

Δείτε εδώ το βίντεο για τζατζίκι των μαθητριών Σελέκου Ελένης- Αργυρώ και Σκαπέτη Αθανασίας της τάξης Γ3

Δείτε εδώ το βίντεο για το βάψιμο Πασχαλινών αυγών από τον μαθητή της Β1 τάξης Κοκκώνη Μάξιμο

Δείτε παρακάτω το βίντεο για τρουφάκια των μαθητριών Ζαμπούρα Μαρία- Ηλιάνα και Αποστολάκη Αναστασία της Γ΄ τάξης

P29: The HEROES in SPORT

Μαθητές και μαθήτριες που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα erasmus+ “Fit 4 Life” δημιούργησαν παρουσιάσεις με τους εθνικούς και διεθνείς ήρωες στα σπορ.

Στόχος της δράσης αυτής ήταν να αναζητήσουν και να γνωρίσουν οι μικροί μαθητές μας κυρίως τους αθλητές της χώρας μας, όχι μόνο του παρόντος αλλά και του παρελθόντος. Η διερεύνηση της ζωής τους, των αγώνων που έδωσαν αλλά και των επιτευγμάτων τους, είχε ως σκοπό να εμπνεύσει τα παιδιά μας, ώστε να αγωνίζονται στη ζωή τους και να ζητάνε από τον εαυτό τους πάντα κάτι περισσότερο, στο πλαίσιο πάντα των δυνατοτήτων τους. Τα υγιή πρότυπα, όπως αυτά των αθλητών, που μέσω της ευγενούς άμιλλας αγωνίζονται με δύναμη ψυχής για την κατάκτηση της κορυφής, μόνο καλό μπορούν να προσφέρουν στους μαθητές μας.

Η υπεύθυνη υλοποίησης του προγράμματος

Μαγαλιού Καλλιόπη ΠΕ86

Ακολουθούν μερικές από τις παρουσιάσεις των παιδιών:

Εκπαιδευτική παρέμβαση από το Κέντρο Κοινωνικής Παρέμβασης Τρικάλων

Την Δευτέρα 23/1 και την Τρίτη 24/1 είχαμε την χαρά να υποδεχτούμε στο χώρο του σχολείου μας την κ. Νταϊλιάνη Κωνσταντίνα, Κοινωνική Λειτουργό, Msc και την κ. Στέλλα Παπαγιάννη ψυχολόγο του Κέντρου Κοινωνικής Παρέμβασης Τρικάλων για την πραγματοποίηση μιας καινοτόμου εκπαιδευτικής δράσης.

Στο πλαίσιο της προληπτικής πολιτικής του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε βραχεία παρέμβαση ψυχοεκπαιδευτικού χαρακτήρα στους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου με θέμα: “Εφηβεία, ο δρόμος προς την ενηλικίωση”. Στόχος της παρέμβασης ήταν η ψυχοκοινωνική υγεία των μαθητών – εφήβων και η καλύτερη προσαρμογή τους στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Ευχαριστούμε πολύ το Κέντρο Κοινωνικής Παρέμβασης και ειδικότερα τις δυο κυρίες για την προθυμία με την οποία αποδέχτηκαν την πρόσκληση του σχολείου μας και την χρήσιμη και ενδιαφέρουσα δράση που επιμελήθηκαν.

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ86)

Υποδιευθύντρια