Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας

Οι μαθητές/-τριες της Γ΄ τάξης παρακολούθησαν την Πέμπτη και Παρασκευή 2-3 Φεβρουαρίου πρόγραμμα αγωγής υγείας στο πλαίσιο προγραμμάτων που οργανώνονται για τον μαθητικό πληθυσμό με τη συνεργασία των Υπουργείων Υγείας και Παιδείας. Η νοσηλεύτρια κ. Καταφυγιώτη Βασιλική του Γραφείου Ελέγχου & Πρόληψης Λοιμώξεων του Γ.Ν. Τρικάλων ανέπτυξε τους θεματικούς άξονες “Σεξουαλική και Αναπαραγωγική Υγεία” (αντισύλληψη στην εφηβεία και σεξουαλικώς μεταδιδόμενες λοιμώξεις) και “Πρόληψη Λοιμώξεων HIV/AIDS, Ηπατίτιδες”.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν μαζί της θέματα όπως οι σχέσεις ανάμεσα στα δυο φύλα στην εφηβεία, η αντισύλληψη, πώς να προφυλάσσονται από σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και να κάνουν ερωτήσεις εκφράζοντας τις απορίες τους.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Καταφυγιώτη και ευελπιστούμε για περεταίρω συνεργασία.