Εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

Την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2023  μαθητές και  μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου  πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη – Σουρωτή, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων  «Κλιματική αλλαγή»  και  «Ο ρόλος της οικογένειας στην ομαλή ένταξη των εφήβων στην κοινωνία»,  με συνοδούς τις υπεύθυνες καθηγήτριες των εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Αρχικά πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης, όπου στον πολυχώρο Nouvelle οι μαθητές παρακολούθησαν πρόγραμμα σχετικό με τις «Φυσικές καταστροφές»  π.χ. σεισμοί και ενημερώθηκαν για τα μέτρα προστασίας που πρέπει να πάρουμε και  επισκέφτηκαν το  «Μουσείο ανθρώπινου σώματος», όπου παρατήρησαν τα όργανα του ανθρώπινου σώματος σε μεγάλες διαστάσεις.

Η εκδρομή συνεχίστηκε  στην όμορφη πόλη της  Θεσσαλονίκης. Οι μαθητές περιηγήθηκαν και γνώρισαν το κέντρο της Θεσσαλονίκης, στην πλατεία Αριστοτέλους, στην πλατεία Ναυαρίνου και στον  Λευκό Πύργο.

Η επόμενη στάση ήταν στην Σουρωτή, όπου οι μαθητές επισκέφτηκαν την Ιερά Μονή Ιωάννου Θεολόγου (Αγίου Παϊσίου). Τους μαθητές υποδέχτηκαν οι μοναχές της μονής, οι οποίες τους ξενάγησαν και τους ενημέρωσαν για την ιστορία της μονής.