Η Συμφωνία της Άνοιξης: μια γιορτή του ρομαντικού πνεύματος

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης σε live streaming κατά τη διάρκεια δια ζώσης συναυλίας από την Αίθουσα Τελετών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α2 τμήματος του σχολείου μας στις 9/3/2023.

Ο ιδανικός έρωτας που αντιστέκεται και αντιμάχεται τις δυσκολίες της ζωής υπήρξε αστείρευτη πηγή έμπνευσης για τους δημιουργούς της ρομαντικής εποχής. Ο ιδιοφυής συνθέτης Ρόμπερτ Σούμαν αποτέλεσε την κατ’ εξοχήν προσωποποίηση του ρομαντικού καλλιτέχνη, καθώς βίωσε τον ιδανικό έρωτα, τον υπηρέτησε μέχρι το τέλος ενάντια στην εύθραυστη υγεία του και την ταραχώδη πραγματικότητα, και τον ύμνησε μέσα από τη μουσική του σε κάθε ευκαιρία. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Η Συμφωνία της Άνοιξης» μας «ταξιδεύει» σε μια εποχή όπου τα κατακλυσμιαία συναισθήματα, σε συνδυασμό με την ιδανική αισθητική ισορροπία, δημιούργησαν διαχρονικά αριστουργήματα που αγγίζουν σε βάθος την ανθρώπινη ψυχή.

Διεύθυνση Ορχήστρας: Κορνήλιος Μιχαηλίδης Κείμενο – παρουσίαση: Κώστας Χάρδας

Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης: Προκήρυξη 6 οργανικών θέσεων - Newsbomb -  Ειδησεις - News

ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ – Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κ.Ε.ΠΕ.Α Περτουλίου – Τρικκαίων

Tην Πέμπτη 9 Μαρτίου 2023, οι μαθητές και μαθήτριες της περιβαλλοντικής ομάδας του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Περτουλίου – Τρικκαίων, με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών του προγράμματος.Η εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Κλιματική αλλαγή», που υλοποιείται στο σχολείο μας για το σχολικό έτος 2022-23.

Η παιδαγωγική ομάδα του περιβαλλοντικού κέντρου υποδέχτηκε τους μαθητές στον όμορφο χώρο του κέντρου, μέσα στο πευκοδάσος, στον λόφο του Προφήτη Ηλία. Κατόπιν οι μαθητές παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Αντιμέτωποι με την παγκόσμια κλιματική αλλαγή». Στο πρώτο μέρος του προγράμματος έγινε μια ενδιαφέρουσα και αναλυτική παρουσίαση, με την οποία οι μαθητές ενημερώθηκαν για την κλιματική αλλαγή, τα αίτια, τις επιπτώσεις στον πλανήτη μας και στη ζωή μας, τους τρόπους αντιμετώπισης. Κατόπιν στο δεύτερο μέρος έγινε παρουσίαση πειραμάτων σχετικά με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Οι μαθητές με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολούθησαν, συμμετείχαν και  ενημερώθηκαν για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, οι οποίες φαίνεται να είναι ένα αποτελεσματικό μέσο στην αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής.

Ευχαριστούμε πολύ την Παιδαγωγική ομάδα του περιβαλλοντικού κέντρου, κ. Χρήστο Παπαβασιλείου,  κ. Μαρία-Τερέζα Κοτρώνη και  κ. Θωμά Κόκκαλη για  την πολύ ενδιαφέρουσα και αναλυτική   παρουσίαση και υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος.

Η υπεύθυνη του προγράμματος

Ειρήνη Μαυρομμάτη – ΠΕ04 (Φυσικός)

Τέμπη !

Συγκινημένοι οι μαθητές και μαθήτριες του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων, σχημάτισαν με τις σχολικές τους τσάντες το δικό τους μήνυμα για το δυστύχημα στα Τέμπη, συμμετέχοντας στο εθνικό πένθος.

Εξέφρασαν με αυτό τον τρόπο τη βαθιά θλίψη όλων μας και έστειλαν τα θερμά τους συλλυπητήρια για τους αδικοχαμένους νεκρούς του τραγικού δυστυχήματος των Τεμπών.

P26: GAMES played around the WORLD-ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου Erasmus+ “Fit 4 Life” μαθητές και μαθήτριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα παρουσίασαν παιχνίδια που παίζονταν παλιότερα στις γειτονιές- αλάνες και τώρα σχεδόν εξαφανίστηκαν. Τα παιδιά μας όχι μόνο παρουσίασαν τα παιχνίδια αλλά και τα έπαιξαν στην αυλή του σχολείου μας.

Οι περισσότεροι/-ες μαθητές/-τριες στη σημερινή εποχή βρίσκονται καθηλωμένοι/-ες για πολλές ώρες μπροστά σε μια οθόνη οπότε η  κίνηση και το ομαδικό πνεύμα που υποστηρίζουν αυτά τα παιχνίδια  είναι μια σημαντική παράμετρος στη ζωή των παιδιών για την ενίσχυση της σωματικής και πνευματικής τους ανάπτυξης, για χαρούμενη διάθεση και αισιοδοξία.

Ευχαριστώ πολύ την κ. Μπλούνα Καλλιόπη μέλος της παιδαγωγικής ομάδας του έργου που βοήθησε για την πραγματοποίηση αυτής της εκπαιδευτικής δραστηριότητας αλλά και τα παιδιά που συμμετείχαν με πολύ μεγάλη προθυμία, με συνεργατικό πνεύμα και χαρά.

Η υπεύθυνη υλοποίησης του έργου

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ86)