ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΝΕΩΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ: ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΣ

Οι εργασίες των μαθητών του Β1 και Β3 εκφράζουν:

1. τις προσπάθειές τους να προσεγγίσουν και να κατανοήσουν καλύτερα το πολυσύνθετο πολιτιστικό , ιστορικό και κοινωνικό φαινόμενο της Αναγέννησης που σηματοδοτεί το πέρασμα από το Μεσαίωνα στη σύγχρονη εποχή .

2. την ερευνητική τους διάθεση και την επιθυμία να γνωρίσουν σπουδαίες προσωπικότητες των γραμμάτων, της επιστήμης και της τέχνης μέσω της βιβλιογραφίας που έχουν στη διάθεσή τους και του διαδικτύου. Έτσι τους δόθηκε η δυνατότητα να αντιληφθούν την ατμόσφαιρα και το πνεύμα της εποχής της Αναγέννησης και του ανθρωπισμού αλλά και την σπουδαιότητα αυτών καθώς και της θρησκευτικής μεταρρύθμισης και του Διαφωτισμού για την εξέλιξη του ευρωπαϊκού πολιτισμού.

Επιπλέον ο ενθουσιασμός τους και οι εργασίες τους αποτελούν ένα δείγμα ότι η γνώση μέσα από τα μάτια των παιδιών μπορεί να υπερβεί τη χρησιμοθηρική διάσταση της εποχής μας και να προσανατολιστεί στις ποιοτικές (ηθική, αισθητική) διαστάσεις της μόρφωσης , της καλλιέργειας ,του πολιτισμού.

Η διδάσκουσα καθηγήτρια: Μπέργιου Βαίτσα

Ακολουθεί ένα μέρος της συλλογικής προσπάθειας των παιδιών των τμημάτων Β1,Β3:

Παπαγόρα Λυδία

Ντούβλης Στέφανος