P7: Dance for Health – Χορεύω = υγεία!

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+/ KA229 “Fit 4 Life” που υλοποιεί το σχολείο μας, ομάδα συμμετεχόντων μαθητριών δημιούργησαν και υλοποίησαν χορογραφία Zumba  με στόχο να υλοποιείται από όλους τους μαθητές και μαθήτριές μας για καλή φυσική κατάσταση του σώματος και ανάταση της ψυχής. Λίγα λεπτά Ζούμπα πριν το καθημερινό πρόγραμμα μαθημάτων κινητοποιεί το κορμί και το μυαλό για καλύτερη απόδοση σε όλες της δραστηριότητες της ημέρας! Θερμά συγχαρητήρια σε όλες τις μαθήτριες που συμμετείχαν! Μπορείτε να απολαύσετε το βίντεο πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο: Dance for Health

P6: Lapbooks “Hygiene Rules for all” – “Κανόνες υγιεινής για όλους”

Στο πλαίσιο της δραστηριότητας  “Μεγαλώνοντας με υγεία-Growing in HEALTH”  του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+/KA2 με τίτλο “Fit 4 Life”,  οι μαθητές του σχολείου μας δημιούργησαν Lapbooks με τίτλο “Hygiene Rules for all-Κανόνες υγιεινής για όλους”.

Με αρωγό την φαντασία και την καλλιτεχνική διάθεση κατέγραψαν κανόνες και συνήθειες  καθημερινής  υγιεινής, υγιεινής διατροφής, σωματικής  άσκησης.

Η δραστηριότητα αυτή είχε στόχο   να βοηθήσει τους μαθητές μας  να υιοθετήσουν εκείνες τις  συμπεριφορές που θα συμβάλουν στην  ανάπτυξη του ανοσοποιητικού τους συστήματος και την προστασία  από τους ιούς.