P19: Υγιεινή διατροφή

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+/”Fit4Life” επισκέφτηκε το σχολείο μας η υπεύθυνη για τα προγράμματα αγωγής υγείας του Ερυθρού Σταυρού Τρικάλων κ. Γιοβανοπούλου Ελένη, νοσηλεύτρια -εκπαιδεύτρια πρώτων βοηθειών. Η κ. Γιοβανοπούλου παρουσίασε στους μαθητές και τις μαθήτριες του Α3 τμήματος το θέμα “Υγιεινή Διατροφή”. Μέσα από ελκυστικές διαφάνειες αναφέρθηκε στις διατροφικές ομάδες και στην αξία τους, στις βιταμίνες που προσλαμβάνουμε, στην πυραμίδα μεσογειακής διατροφής, στην αξία του πρωϊνού γεύματος, στις διατροφικές συνήθειες που πρέπει να αποφεύγουμε και γενικότερα στον τρόπο ζωής που πρέπει να ακολουθούμε υιοθετώντας την καθημερινή άσκηση.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να λύσουν πολλές απορίες, να συζητήσουν για τις διατροφικές τους συνήθειες και στο τέλος να τραγουδήσουν όλοι μαζί τραγούδια για τις υγιεινές τροφές και συνήθειες. Η εμπεριστατωμένη παρουσίαση από την εκπαιδεύτρια κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των παιδιών και κατάφερε να τους προβληματίσει ώστε να αναλογιστούν τον τρόπο διατροφής τους. Ελπίζουμε η συνάντηση αυτή να συνέβαλε ώστε να κατανοήσουν την αξία της υγιεινής διατροφής και της άσκησης στην καθημερινή τους ζωή και να θέσουν τα θεμέλια για την υιοθέτηση διατροφικών συνηθειών που θα τους συνοδεύουν στην ενήλικη ζωή τους. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Γιοβανοπούλου που με προθυμία αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας.

Η υπεύθυνη υλοποίησης του έργου

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ86)

Επίσκεψη μαθητών στην Εβραϊκή Συναγωγή Τρικάλων

Την Δευτέρα 28 Μαρτίου 2022, οι μαθητές του Γ1 τμήματος είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν την Εβραϊκή Συναγωγή στα Τρίκαλα με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Μανώλη Κων/νιά (ΠΕ01), θεολόγο. Με την βοήθεια του προέδρου της Ισραηλιτικής Κοινότητας Τρικάλων κ. Ιακώβ Βενουζίου, οι μαθητές μας γνώρισαν τον τόπο λατρείας της Ιουδαϊκής θρησκείας, πρόσωπα, σύμβολα, σημαίες, αρχές και αξίες των Εβραίων.

Erasmus+ /Fit4Life Φιλοξενία εταιρικών σχολείων στο 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων

Μετά από δυο χρόνια μιας δύσκολης περιόδου λόγω της πανδημίας Covid-19, ήρθε η στιγμή να συναντηθούν οι εμπλεκόμενες ομάδες εκπαιδευτικών και μαθητών/-τριων του έργου “Fit4Life”. Ως σχολείο είχαμε τη χαρά να είμαστε οι οικοδεσπότες αυτής της φιλοξενίας, πρώτοι από όλες τις ομάδες, από 28 Μαρτίου έως 1 Απριλίου 2022.

Ειδικότερα, το σχολείο μας υποδέχθηκε αντιπροσωπείες 16 εκπαιδευτικών και 26 μαθητών/-τριων ηλικίας 11-14 ετών από πέντε Ευρωπαϊκές χώρες: Ισπανία, Κροατία, Βόρεια Μακεδονία, Ρουμανία και Βουλγαρία.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε εκδήλωση υποδοχής στον Δημοτικό Κινηματογράφο στο Μύλο Ματσόπουλου με παρουσιάσεις όλων των σχολείων καθώς και των πόλεων στις οποίες εδρεύουν, με σκοπό την γνωριμία και τη συνοχή της ομάδας. Η εκδήλωση έκλεισε με ελληνικά τραγούδια και παραδοσιακούς χορούς από τους μαθητές/-τριες του σχολείου μας οι οποίοι καταχειροκροτήθηκαν. Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στην χορωδία, στα μουσικά όργανα και τους χορούς.

Επίσης, οι φιλοξενούμενοι μαθητές/-τριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια διδακτική ώρα σε διάφορα αντικείμενα στο σχολείο μας και να ξεναγηθούν στα αγγλικά από μαθητές μας.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας πραγματοποιήθηκαν εκπαιδευτικές δραστηριότητες (LTTA) με θέμα “Health and Wellbeing through ARTS/ Υγεία και ευτυχία μέσω των Καλών Τεχνών” που περιλάμβαναν χορούς (παραδοσιακούς και μοντέρνους), καλλιτεχνικές δημιουργίες, τραγούδια, ασκήσεις φυσικής κατάστασης κ.α.

Η θερμή υποδοχή δυο σχολείων της πόλης μας: 5ο Δημοτικό σχολείο και 6ο Λύκειο, έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους εκπαιδευτικούς να γνωρίσουν το εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας μας, να ανταλλάξουν απόψεις και καλές πρακτικές, να συζητήσουν με Έλληνες εκπαιδευτικούς, να προβληματιστούν.

Επιπλέον, οι φιλοξενούμενοί μας επισκέφτηκαν τα Μετέωρα, το Μέτσοβο και τα Γιάννενα. Μέσα από τις ξεναγήσεις σε σημαντικά αξιοθέατα και μουσεία ήρθαν σε επαφή με την πολιτιστική κληρονομιά της χώρας μας, είχαν δυνατότητα να γευτούν την τοπική κουζίνα και να βιώσουν τους καθημερινούς ρυθμούς της πόλης μας.

Οι συναντήσεις των συντονιστριών των εταιρικών σχολείων καθόρισαν τα επόμενα βήματα του έργου, τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες που πρέπει να γίνουν και τέλος έγινε ο προγραμματισμός των επόμενων συναντήσεων. Η αξιολόγηση της μέχρι τώρα πορείας του έργου ήταν σημαντική παράμετρος για την καλύτερη υλοποίησή του.

Ευχαριστώ πολύ τον Δ/ντή του σχολείου και όλους τους συναδέλφους της παιδαγωγικής ομάδας: Τσαγκαδόπουλο Χ., Μπλούνα Κ., Παπαευθυμίου Μ. και Μπανάσιου Ε. που βοήθησαν με κάθε τρόπο στην υλοποίηση αυτής της φιλοξενίας.

Τέλος, ευχαριστώ πολύ όλους τους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, που απέδειξαν με τον καλύτερο τρόπο τη φήμη μας ως του πιο φιλόξενου λαού και επιβεβαίωσαν την αξία αυτής της αρετής ως βασικής συνιστώσας του ελληνικού πολιτισμού.

Η υπεύθυνη υλοποίησης του έργου

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ86)

Βίντεο εκδήλωσης υποδοχής από τον κ. Τσαγκαδόπουλο Χ.
Δημοσίευση άρθρου στο trikalaculture
Δημοσίευση άρθρου στο trikalaola