Γιορτή της Σημαίας 27η Οκτωβρίου 2020

Μετά την ανάγνωση και επίδοση των αριστείων και των βραβείων στους μαθητές μας έγινε η παράδοση της σημαίας από το Διευθυντή του σχολείου. Συγχαίρουμε τους μαθητές μας και τους ευχόμαστε καλή πρόοδο.

Νέο πρόγραμμα Erasmus+ “Fit 4 Life” – Ενημέρωση συλλόγου διδασκόντων-γονέων

Το Σχολείο μας θα υλοποιήσει δράση διάρκειας 2 ετών στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+/Δράση ΚΑ2- Στρατηγικές  Συμπράξεις στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης με τίτλο Fit for Life’ («Έτοιμος για τη Ζωή»). Προβλέπεται η συνεργασία μας με σχολεία  πέντε χωρών της Ευρώπης κατά τα σχολικά έτη 2020 -2021 και 2021-2022. Τα σχολεία που θα λάβουν μέρος είναι:

1. Osnovno Uchilishte Hristo Smirnenski,  Haskovo, Βουλγαρία
  2. Scoala Gimnaziala ‘STEFAN DEL MARE’,  Galati, Ρουμανία
  3. OOU Kiril Pejcinovikj,  Skopje, Βόρεια Μακεδονία
  4. REPUBLIKA HRVATSKA ZUPANIJA SPLITSKO DALMATINSKA OSNOVNA SKOLA SUCIDAR, Split , Κροατία
  5. CEIP Plurilingüe Santa Rita, Viveiro, Ισπανία

Γενικοί στόχοι του προγράμματος είναι:

1. Η βελτίωση της ποιότητας της σχολικής εκπαίδευσης και η ενίσχυση της ευρωπαϊκής της διάστασης μέσω της ενθάρρυνσης της διακρατικής συνεργασίας των σχολικών ιδρυμάτων.
  2. Η δημιουργία στα παιδιά γνωστικών κι αξιακών προϋποθέσεων, ώστε να  έχουν θετικές στάσεις και συμμετοχικές συμπεριφορές, που θα έχουν ως αποτέλεσμα την ενδυνάμωση της Ευρωπαϊκής ταυτότητας τους.
  3. Η ενδυνάμωση των δεσμών που συνδέουν τους λαούς και η προώθηση σχέσεων φιλίας και συνεργασίας.
  4. Η προαγωγή της εκμάθησης ξένων γλωσσών και η ανάπτυξη δεξιοτήτων που αφορούν τη χρήση των Η/Υ.
  5. Η προώθηση της υγείας, της ευημερίας και της προσωπικής ανάπτυξης των μαθητών μέσω  της υιοθέτησης καλών πρακτικών όπως η συνήθεια του αθλητισμού και  της υγιεινής διατροφής .
  6. Η ενίσχυση της απόκτησης συνηθειών που συμβάλλουν τόσο στην σωματική όσο και στην ψυχική υγεία και ενισχύουν το ανοσοποιητικό σύστημα των μαθητών, γεγονός ιδιαίτερα σημαντικό στη δύσκολη εποχή της πανδημίας του κορονοϊού που βιώνει όλος ο κόσμος.
  7. Η ενθάρρυνση και η υποστήριξη των μαθητών ώστε να προετοιμαστούν κατάλληλα για την ενήλικη ζωή τους.
  8. Η επίτευξη περιορισμού του άγχους μέσω πρακτικών διαμεσολάβησης και  ενσυνειδητότητας.
  9. Η καλλιέργεια ατομικών ικανοτήτων, όπως αυτοπεποίθηση, κριτική σκέψη, αξιοπιστία, υπευθυνότητα, συνέπεια, προσαρμοστικότητα και πρωτοβουλία μέσω της συμμετοχής τους σε εργασίες και δράσεις.
  10. Η διάχυση της Ευρωπαϊκής κουλτούρας
  11. Η ανάπτυξη παιδαγωγικού προβληματισμού μεταξύ των εκπαιδευτικών των 6 χωρών και η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών για τα εκπαιδευτικά συστήματα.
  12. Η προώθηση της ομαδικής εργασίας και της διεθνικής συνεργασίας μεταξύ των μαθητών και μαθητριών των συμμετεχόντων σχολείων δια μέσου της πολυπολιτισμικής εκπαίδευσης.
Την παιδαγωγική ομάδα αποτελούν οι παρακάτω καθηγητές/-τριες:
Τσαγκαδόπουλος Χαράλαμπος (ΠΕ03), Μαθηματικός
Μπλούνα Καλλιόπη (ΠΕ03), Μαθηματικός
Μπανάσιου Ευαγγελία (ΠΕ02), Φιλόλογος
Παπαευθυμίου Μαρία (ΠΕ04), Βιολόγος
Πατσιάνης Ηλίας (ΠΕ11), Γυμναστής
Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ86), Πληροφορικός, Υπεύθυνη υλοποίησης του έργου.