11 Δεκεμβρίου: Παγκόσμια ημέρα παιδιού. Έχεις Φωνή Είμαστε Δίπλα Σου – Ενημερωτικό Υλικό για γονείς και μαθητές

Οδηγίες προς τους ανηλίκους για την προστασία στο διαδίκτυο

Οδηγίες προς τους ανηλίκους για την προστασία από την σεξουαλική κακοποίηση

Οδηγίες για την προστασία από την σεξουαλική κακοποίηση ανηλίκων

Οδηγίες προς τους πολίτες για την αντιμετώπιση της ενδοοικογενειακής βίας

Διατροφικές συνήθειες και φυσική άσκηση των μαθητών του σχολείου μας. “Take the HEALTH Temperature at school” (Ρ5)

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+/KA2 με τίτλο “Fit4Life” οι μαθητές μας συμμετείχαν σε μια έρευνα με ερωτηματολόγιο τα αποτελέσματα της οποίας θα συγκριθούν με τα αποτελέσματα της έρευνας στα  σχολεία των εταίρων. Το ερωτηματολόγιο περιελάμβανε ερωτήσεις  που αφορούσαν  τις καθημερινές διατροφικές συνήθειες των μαθητών, την καθημερινή σωματική άσκηση- αθλήματα που ακολουθούν και τέλος κάποιες  ερωτήσεις που αφορούσαν τον εαυτό τους.

Δείτε εδώ τα αποτελέσματα της έρευνας

Ενισχυτική διδασκαλία για το σχολικό έτος 2020-21

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ Β΄ 4194/29-09-2020 δημοσιεύτηκε η

με αρ. πρωτ.125614/Δ2/21-09-2020 Υ.Α. με θέμα:

«Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2020-2021»

Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2020- 2021 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.

Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 1 του Κεφαλαίου Α΄

της με αρ.πρωτ. Δ1α/Γ.Π.οικ. 69543/31-10-2020 Κ.Υ.Α. (Β’ 4810) δίδεται η δυνατότητα διενέργειας της ενισχυτικής διδασκαλίας μέσω τηλεκπαίδευσης.

Οι γονείς-κηδεμόνες των μαθητών/τριών για την υποβολή των αιτήσεων-δηλώσεων μαθημάτων πρέπει να συμπληρώσουν

την αίτηση(Υπόδειγμα_1 αίτησης-δήλωσης μαθημάτων)

και να την αποστείλουν ηλεκτρονικά.

Διαγωνισμός λογότυπου για το πρόγραμμα Erasmus+ “Fit4Life” (P3)

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος “FIT4LIFE”  που υλοποιεί το σχολείο μας οι συμμετέχοντες μαθητές κλήθηκαν να δημιουργήσουν το λογότυπο του έργου. Η συμμετοχή των μαθητών μας ήταν εντυπωσιακή και η επιλογή των 3 έργων που θα διαγωνιστούν με  έργα  μαθητών των άλλων συμμετεχόντων χωρών ήταν εξαιρετικά δύσκολη. Η δραστηριότητα αυτή έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές μας να εκφραστούν δημιουργικά  και να δείξουν το ταλέντο και τη φαντασία τους.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν για τις εκπληκτικές δημιουργίες τους!!!

Δείτε εδώ τις δημιουργίες των μαθητών μας για τη δραστηριότητα “Logo competition

Τα 3 έργα που αντιπροσώπευσαν το σχολείο μας στον διαγωνισμό ήταν τα παρακάτω:

Πατήστε εδώ για να ψηφίσετε το λογότυπο που θα αντιπροσωπεύσει το έργο “Fit4Life”

Το λογότυπο που επιλέχτηκε μετά την ψηφοφορία μεταξύ των εταίρων είναι μια από τις συμμετοχές της Βουλγαρίας.

Δείτε εδώ όλες τις συμμετοχές για την επιλογή του λογότυπου