ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: «Βαρούσι, το στολίδι της πόλης μας»

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2022-23 εκπονήθηκε στο σχολείο μας το Πολιτιστικό Πρόγραμμα    “ Βαρούσι, το στολίδι της πόλης μας ”   από μαθητές της Γ΄ τάξης του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων, με συντονιστή του προγράμματος τον εκπαιδευτικό   Λύτρα Αθανάσιο – ΠΕ02 (Φιλόλογο) και συμμετέχοντες τους εκπαιδευτικούς Δημάδη Ηλία – ΠΕ86 (Πληροφορικής) και Γκούμα Δημήτριο – ΠΕ07 (Γερμανικής Γλώσσας).

Δείτε την τελική παρουσίαση του προγράμματος:

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης: “ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ”

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2022-23 εκπονήθηκε στο σχολείο μας το Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης   “Κλιματική αλλαγή”   από μαθητές της Β΄ τάξης του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων, με συντονίστρια του προγράμματος την εκπαιδευτικό   Μαυρομμάτη Ειρήνη – ΠΕ04 (Φυσικό) και συμμετέχοντες τους εκπαιδευτικούς Παπαευθυμίου Μαρία – ΠΕ04 (Βιολόγο) και Μπρέλλα  Ευαγγελία – ΠΕ02 (Φιλόλογο).

Δείτε την τελική παρουσίαση του προγράμματος:

Μαθητικό Φεστιβάλ-Ημέρα Δράσης με τίτλο «Μαζί!»

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στο Μαθητικό Φεστιβάλ-Ημέρα Δράσης με τίτλο «Μαζί!» τη Δευτέρα 15 Μαΐου 2023, ώρα 10:30-12:30 στους χώρους του κινηματογράφου του Δημοτικού Θεάτρου Το φεστιβάλ διοργανώθηκε για έβδομη συνεχή χρονιά από το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση  σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες και το Δημοτικό Θέατρο Τρικάλων και περιελάμβανε:

α) παρουσιάσεις εργασιών των σχολείων και δρώμενα,
β) βιωματικά εργαστήρια για παιδιά

Την εμψύχωση των εργαστηρίων είχαν οι : Αντονέλλα Χήρα, Ειρήνη Γκότση και Σόνια Ντόβα

Μαθητές και μαθήτριες δούλεψαν πάνω σε θέματα που αφορούν τα ανθρώπινα δικαιώματα και την αποδοχή του διαφορετικού σε όλες του τις μορφές. Τα παιδιά εργάστηκαν πάνω στην ενσυναίσθηση, την αποδοχή του άλλου, την  κατανόηση του δικαιώματος των ίσων ευκαιριών για όλους. Η συνάντηση αυτή είχε ως στόχο τη διάχυση της δουλειάς των παιδιών, θεατρικά, μουσικά δρώμενα, αφίσες, καλλιτεχνικές δημιουργίες, ζωγραφική τόσο στη σχολική όσο και στην ευρύτερη κοινότητα.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν τις δουλειές των συμμαθητών τους, βίντεο, μουσική, θεατρικό, αλλά και να συμμετάσχουν οι ίδιοι σ΄ ένα δρώμενο δημιουργίας μιας στατικής εικόνας με τα σώματά τους αναπαριστάνοντας ένα από τα ανθρώπινα δικαιώματα τα οποία πολλές φορές καταπατούνται.

Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν οι καθηγήτριες Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ86) και Μπλούνα Καλλιόπη (ΠΕ03).

9Η ΜΑΪΟΥ- ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

Στα πλαίσια του εορτασμού της ημέρας της Ευρώπης(9 Μαΐου) οι μαθητές του σχολείου μας πήραν μέρος σε μια σειρά δραστηριοτήτων στο μάθημα των Αγγλικών με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Μπαρμπάτη Βασιλική. Πιο συγκεκριμένα, συζήτησαν για την Ευρωπαϊκή Ένωση και αναφέρθηκαν στις αξίες, τις αρχές και τους στόχους της. Περιηγήθηκαν διαδικτυακά σε σπουδαία ευρωπαϊκά μουσεία , ζωγράφησαν σημαίες ευρωπαϊκών κρατών και έκαναν κολάζ .Επίσης, βρήκαν και αντάλλαξαν πληροφορίες για τα πιο περίεργα ήθη και έθιμα της Ευρώπης, για Πασχαλινά έθιμα καθώς και για τα πιο δημοφιλή street food.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά που συμμετείχαν αλλά και στην εκπαιδευτικό για την τόσο ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική δράση με στόχο την καλύτερη γνωριμία με την Ευρώπη και τα κράτη που την αποτελούν.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ: “Ο ρόλος της οικογένειας στην ομαλή ένταξη των εφήβων στην κοινωνία”

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2022-23 εκπονήθηκε στο σχολείο μας το Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας  “Ο ρόλος της οικογένειας στην ομαλή ένταξη των εφήβων στην κοινωνία”  από μαθητές της Β΄ τάξης του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων, με συντονίστρια του προγράμματος την εκπαιδευτικό  Παπαευθυμίου Μαρία – ΠΕ04 (Βιολόγο) και συμμετέχοντες τους εκπαιδευτικούς Μπρέλλα  Ευαγγελία – ΠΕ02 (Φιλόλογο) και Μαυρομμάτη Ειρήνη – ΠΕ04 (Φυσικό).

P14: Daily K ACTIVITY – Καθημερινή Κ δραστηριότητα

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ /KA229 “Fit 4 Life” που υλοποιεί το σχολείο μας από το 2020 -23 οι μαθητές παρακινούνται να ασκούνται ανάμεσα στα διαλείμματα ή όποτε έχουν ελεύθερο χρόνο κάνοντας κάποιες ασκήσεις ή τρέχοντας γύρω-γύρω στην αυλή του σχολείου. Ο γυμναστής του σχολείου μας κ. Πατσιάνης Ηλίας βοηθάει τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας να διατηρούνται σε φόρμα και να συνειδητοποιήσουν πόσο σημαντική είναι η καθημερινή άσκηση στην ζωή τους ώστε να έχουν καλή σωματική και ψυχική υγεία.

16η Μαθητική Αθλητική Συνάντηση-Εκπαιδευτήρια “ΑΘΗΝΑ”

Η ομάδα ποδοσφαίρου των αγοριών και η ομάδα βόλεϊ των κοριτσιών κατέκτησαν την 1η θέση στην 16η μαθητική αθλητική συνάντηση που διοργάνωσαν τα Εκπαιδευτήρια “ΑΘΗΝΑ” στο αθλητικό κέντρο ΚΑΡΑΚΟΥΣΗΣ. Στην συνάντηση αυτή που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 30/5/2023 συμμετείχαν όλα τα Γυμνάσια της πόλης των Τρικάλων. Θερμά συγχαρητήρια σε όλους και όλες τους/τις μαθητές/-τριες του σχολείου μας καθώς και στον προπονητή των ομάδων καθηγητή Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κ. Πατσιάνη Ηλία(ΠΕ11).