Συνάντηση γονέων και κηδεμόνων για το σχολ. έτος 2019-20

Σας προσκαλούμε στη συνάντηση Γονέων και Κηδεμόνων που θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας την Πέμπτη 24/10/2019 και ώρα 6.00 μ.μ. στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων. Θα συζητηθούν θέματα που αφορούν τη λειτουργία του σχολείου και τον προγραμματισμό δράσεων του συλλόγου για την φετινή σχολική χρονιά. Η παρουσία όλων των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών του σχολείου κρίνεται απαραίτητη.

Ο Δ/ντής

Γκούτας Κων/νος

Ενισχυτική Διδασκαλία στο πλαίσιο της Πράξης «Ενισχυτική διδασκαλία στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, σχολικό έτος 2019-2020»

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ 3588 Β΄/26-09-2019 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ.
144869/Δ2/18-09-2019 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων
αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος
2019-2020». Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2019-
2020 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα:
Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,
Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.
Αίτηση-Δήλωση μαθημάτων Ενισχυτικής Διδασκαλίας: Συν3 _Υπόδειγμα_1 αίτησης-δήλωσης μαθημάτων 2019_2020.

ErasmusDays στο 3ο Γυμνάσιο

Το  σχολείο μας  συμμετείχε στον  πανευρωπαϊκό εορτασμό των “Erasmus Days 2019” («Ημέρες Erasmus 2019») στις  11 Οκτωβρίου 2019,  με εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας. Στην εκδήλωση πήραν μέρος μαθητές που συμμετείχαν σε πρόγραμμα Erasmus τα προηγούμενα χρόνια και νεοεισερχόμενοι μαθητές της Α’ τάξης. Οι μαθητές παρουσίασαν τις εμπειρίες τους από τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα “Reading Without Borders” που υλοποίησε το σχολείο μας τα δυο τελευταία χρόνια και  έγινε παρουσίαση των δραστηριοτήτων στις οποίες συμμετείχαν με έντυπο υλικό, power point και video. Επιπλέον, λειτούργησε έκθεση φωτογραφιών από τις δράσεις και τις μετακινήσεις στο πλαίσιο των προγραμμάτων erasmus+ που υλοποίησε το σχολείο μας τα τελευταία 4 χρόνια.

Η υπεύθυνη υλοποίησης των έργων κ. Μαγαλιού Καλλιόπη έκανε μια σύντομη αναφορά στα οφέλη για καθηγητές και μαθητές από τη συμμετοχή  σε τέτοια προγράμματα  καθώς και για την προστιθέμενη αξία που έχουν στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Δημοσίευση άρθρου στο trikalaenimerosi

Δημοσίευση του άρθρου στο trikalaola

Δημοσίευση του άρθρου στο trikalanews