ΕΠΙΔΟΣΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ

Αγαπητοί γονείς  και κηδεμόνες,

Από το 3ο Γυμνάσιο ανακοινώνεται ότι οι έλεγχοι προόδου & επίδοσης του Β΄ τριμήνου  των μαθητών και μαθητριών του Σχολείου μας,  του Σχολικού Έτους 2013-14, θα δοθούν την Τετάρτη 26-03-2014,  και ώρα 13.45 μ.μ.

ΗΛΙΑΔΗ ΑΜΑΛΙΑ

φιλόλογος

Παρουσίαση βιβλίου: «ΑΓΡΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ» της Μαρούλας Κλιάφα

από τις μαθήτριες του Β3: Παράσχη Δήμητρα – Σιάγκα Βαρβάρα Χριστίνα

Η διευθύντρια του σχολείου μας Κα Ηλιάδη Αμαλία, στα πλαίσια του εργαστηρίου ανάγνωσης και γραφής που υλοποιείται στο σχολείο μας, μας  ανέθεσε την ανάγνωση του λογοτεχνικού βιβλίου «Άγρια Παιχνίδια» της συγγραφέως Κας Μαρούλας Κλιάφα και στη συνέχεια την καταγραφή των εντυπώσεών μας.

Από τις πρώτες κιόλας σελίδες το βιβλίο παρουσίασε ιδιαίτερο ενδιαφέρον και μας παρότρυνε στην ολοκλήρωση της ανάγνωσής του καθώς έθετε ένα φαινόμενο συνηθισμένο στις μέρες μας, την ενδοσχολική βία. Το βιβλίο αναφέρεται σε ένα δεκαπεντάχρονο παιδί, τον Πέτρο Πετρίδη, το οποίο ξαφνικά πήδηξε από το παράθυρο του σχολείου του στο κενό. Όλοι ήταν σοκαρισμένοι και γεμάτοι ερωτηματικά, καθώς ο Πέτρος ήταν ένα παιδί από εύπορη οικογένεια, δραστήριος, έξυπνος, καλός μαθητής, ευγενικός, θαρραλέος, δημοφιλής και αγαπητός?. Continue reading

Σεμινάριο ενδοσχολικής επιμόρφωσης

Την Τρίτη, 18 Μαρτίου 2014 και ώρα 12.30-14.15, επισκέφθηκε το σχολείο μας η Σχολική Σύμβουλος των Φιλολόγων κ. Κανδήλα Ιουλία στα πλαίσια της οργάνωσης και υλοποίησης Σεμιναρίου ενδοσχολικής επιμόρφωσης με θέμα: “Ο κριτικός γραμματισμός στην παιδαγωγική πράξη: Η τεχνική της επαναδιατύπωσης γραπτού κειμένου”. Το σεμινάριο παρακολούθησαν οι φιλόλογοι του 3ου, 4ου και Εσπερινού Γυμνασίου Τρικάλων. Εισηγητές του σεμιναρίου ήταν οι: Ιουλία Κανδήλα, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Ν. Τρικάλων και Δημήτρης Γέρμανος, φιλόλογος.

Η Δ/ντρια του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων

Αμαλία Ηλιάδη, φιλόλογος