Επίσκεψη στο Κουρσούμ Τζαμί

3ο Γυμνάσιο Τρικάλων

Επίσκεψη των μαθητών της Β1΄ Τάξης στο Κουρσούμ Τζαμί (Τζαμί του Οσμάν Σαχ)

Στα πλαίσια του εορτασμού των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς για τη διετία 2015 ? 2016, η Εφορεία Αρχαιοτήτων Τρικάλων προκειμένου να μυήσει μικρούς και μεγάλους στην ιστορία, τον πολιτισμό του τόπου μας και την αποφυγή άσχημων φαινομένων,  διοργάνωσε τις εξής δράσεις αφιερωμένες στο δίπολο «Βία και Ανεκτικότητα» από 25 -9- 2015 έως 27-9-2015:

α) ξενάγηση σχολικών ομάδων και μεμονωμένων επισκεπτών στην έκθεση που οργανώνεται στο εσωτερικό του Κουρσούμ τζαμί Τρικάλων, η οποία αφορά στο ίδιο το οθωμανικό τέμενος και την ιστορία του, καθώς και στις αρχαιολογικές ανασκαφές που πραγματοποιήθηκαν από την Εφορεία στην περιοχή της Π. Ε. Τρικάλων και στα ευρήματά τους από την παλαιοχριστιανική έως και την περίοδο της Τουρκοκρατίας,                              β) ξενάγηση σχολικών ομάδων και μεμονωμένων επισκεπτών  στο Κάστρο των  Τρικάλων.

Στα πλαίσια αυτού του εορτασμού, την Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου 2015, μια ομάδα μαθητών/μαθητριών του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων συνοδευόμενοι/ες από δυο καθηγήτριες, την κα Αποστόλου και την κα Σούλα,  επισκεφτήκαμε το Κουρσούμ Τζαμί, για να συναντήσουμε τον αρχαιολόγο κ. Κουγιουμτζόγλου, ο οποίος ανέλαβε να μας ενημερώσει. Continue reading