Συγκέντρωση και παράδοση παιχνιδιών για τα προσφυγόπουλα του Ατλάντικ

Την Παρασκευή 23/12/2016 αντιπροσωπεία μαθητών της Α1 τάξης του σχολείου μας μετέβησαν στο δημοτικό ραδιοθάλαμο Τρικάλων της ΕΡΤ,  στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου μας. Κατά την επίσκεψή τους αυτή    παρέδωσαν παιχνίδια που συγκέντρωσαν  από τα σπίτια τους, συμμετέχοντας έτσι στην προσπάθεια της έμπρακτης εκδήλωσης αλληλεγγύης για  τα προσφυγόπουλα του Ατλάντικ. Επιπλέον, οι μαθητές μίλησαν στη δημοσιογράφο Ελπίδα Κουτσογιάννη για το σκοπό αυτής της δράσης, έψαλλαν τα κάλαντα και έστειλαν τις ευχές τους για ειρήνη, αγάπη και υγεία σ’ όλο τον κόσμο.  Στόχος αυτής της πράξης ήταν  να βοηθήσουν αυτά τα παιδιά που γνώρισαν τον πόλεμο και ξεριζώθηκαν από τα σπίτια τους, να νιώσουν τη χαρά των γιορτών. Επίσης να εκφράσουν  και να διαμηνύσουν  ότι η ξενοφοβία και ο ρατσισμός δεν έχει θέση στον τόπο μας και στις ψυχές μας.

Ακούστε εδώ όλη τη συνέντευξη

Για το 3ο Γυμνάσιο

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ19)