Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΠΕ Περτουλίου-Τρικκαίων

Την Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου 2017, μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  Περτουλίου-Τρικκαίων, στον λόφο του Προφήτη Ηλία. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας και Περιβάλλον», με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών του προγράμματος,    Μαυρομμάτη Ειρήνης-ΠΕ04,    Παπαευθυμίου Μαρίας-ΠΕ04 και Μπρέλλα Ευαγγελίας-ΠΕ02.

Η παιδαγωγική ομάδα του περιβαλλοντικού κέντρου της πόλης μας, αφού αρχικά υποδέχτηκε τους μαθητές στον όμορφο και φιλόξενο χώρο του κέντρου, κατόπιν με ευχάριστο τρόπο, μέσα από ηλεκτρονικά παιχνίδια,  προσανατόλισε τους μαθητές στο θέμα του προγράμματος που θα παρακολουθούσαν. Ακολούθησε μια λεπτομερής και πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση.

Στο πρώτο μέρος  έγινε διαδραστική προβολή, όπου παρουσιάστηκε και αναλύθηκε το θεωρητικό τμήμα του προγράμματος και οι μαθητές ενημερώθηκαν για  τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Στη συνέχεια, στο δεύτερο μέρος τους προγράμματος, οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες παρακολούθησαν εργαστηριακές δραστηριότητες  στο εργαστήριο του κέντρου, αλλά και στον εξωτερικό χώρο, οι οποίες πραγματικά τους εντυπωσίασαν, όπως:  – Προσομοίωση λειτουργίας υδροηλεκτρικού εργοστασίου – Φωτοβολταϊκή κυψέλη με λαμπάκι LED και ηλιακό αυτοκίνητο – Ανεμογεννήτρια με λαμπάκι LED – Παραγωγή βιοκαυσίμου –  Παραγωγή υδρογόνου με ηλεκτρόλυση, το οποίο χρησιμοποιείται σαν καύσιμο για την παραγωγή ενέργειας.

Τέλος με  ηλεκτρονικές δραστηριότητες, παιχνίδια  και εργασίες, οι μαθητές έλεγξαν τις νέες γνώσεις τους.  Ήταν πραγματικά ένα πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα που εντυπωσίασε τους μαθητές, οι οποίοι ευχαρίστησαν τους υπεύθυνους του ΚΠΕ για την ευχάριστη και άρτια παρουσίαση και για την θερμή φιλοξενία τους.

Διάκριση μαθητή στα Μαθηματικά

Ο μαθητής του σχολείου μας

Μόσχοβος Γεώργιος  της  Γ΄ Τάξης

διακρίθηκε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθηματικών  «Ο Ευκλείδης»,  που διοργανώθηκε από την  Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (ΕΜΕ) στις 28 Ιανουαρίου 2017. Προκρίθηκε έτσι στην επόμενη φάση του διαγωνισμού, που είναι η Ελληνική Ολυμπιάδα Μαθηματικών “Ο Αρχιμήδης”, που θα διεξαχθεί στις 4 Μαρτίου 2017 στην Αθήνα.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Γυμνασίου τον συγχαίρει και του εύχεται καλή επιτυχία στη συνέχεια των προσπαθειών του.