P15: HERBS and their healing powers- Τα βότανα και οι θεραπευτικές τους ιδιότητες

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+/KA229 “Fit 4 Life” μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας δημιούργησαν παρουσιάσεις με τα πιο γνωστά βότανα της περιοχής μας και τις θεραπευτικές ιδιότητές τους και χρήσεις.

Επιπλέον, συνέλεξαν βλαστούς και φύλλα από βότανα τα οποία αποξήραναν για να δημιουργήσουν το δικός τους φυτολόγιο. Στόχος της δραστηριότητας είναι να γνωρίσουν οι μαθητές μας τα βότανα του τόπου μας, τις θεραπευτικές τους ιδιότητες και να μάθουν να τα χρησιμοποιούν σωστά για την ενίσχυση της καλής υγείας του οργανισμού τους.

Η βιολόγος του σχολείου μας κ. Παπαευθυμίου Μαρία βοήθησε τους μαθητές/-τριες να μάθουν για την καλή χρήση των βοτάνων. Η συμβολή των μαθηματικών του σχολείου μας, μελών της παιδαγωγικής ομάδας, της κ. Μπλούνας Κ. και του κ. Τσαγκαδόπουλου Χ. ήταν καταλυτική για να δημιούργησαν οι μαθητές μας τα δικά τους φυτολόγια τα οποία θα εμπλουτίζουν συνεχώς.

Ημερήσια εκδρομή της Α΄ Γυμνασίου στα Γιάννενα

Την Παρασκευή 15 Απριλίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου με συνοδούς καθηγήτριες τις: Μαγαλιού Καλλιόπη (καθ. Πληροφορικής), Μπανάσιου Ευαγγελία (καθ. Φιλόλογος), Μαυρομμάτη Ειρήνη (καθ. Φυσικός) και Μπαρμπάτη Βασιλική (καθ. Αγγλικών) επισκέφτηκαν το Μέτσοβο και την πόλη των Ιωαννίνων.

Οι πληροφορίες που συνέλεξαν κάποιοι μαθητές και παρουσίασαν στους συμμαθητές τους για το Μέτσοβο, τους βοήθησαν να γνωρίσουν καλύτερα την φημισμένη κωμόπολη με την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική, τα διάσημα τυριά και κρασιά, την Πινακοθήκη Αβέρωφ, την εκκλησία της Αγίας Παρασκευής, την όμορφη πλατεία και τους πολλούς εθνικούς ευεργέτες. Ο χορός που στήθηκε στην αυλή της εκκλησίας όπως γίνεται την ημέρα της γιορτής της Αγίας Παρασκευής έφερε σε επαφή τους μαθητές μας με την παράδοση του τόπου μας.

Η επίσκεψη στο Δημοτικό Εθνογραφικό Μουσείο των Ιωαννίνων, στο Βυζαντινό Μουσείο και στο Θησαυροφυλάκιο έδωσε την δυνατότητα στους μαθητές μας να γνωρίσουν την ιστορία της πόλης από την Τουρκοκρατία έως την σύγχρονη εποχή. Επιπλέον, γνώρισαν την περιοχή της ακρόπολης Ιτς Καλέ και του κάστρου, παρατήρησαν την αρχιτεκτονική των σπιτιών της παλιάς πόλης, έκαναν βόλτα στη λίμνη, απόλαυσαν τοπικές λιχουδιές και γλυκίσματα.

Οι κοινές εμπειρίες με τους συμμαθητές, σε μια τόσο όμορφη περιοχή, με υπέροχο ανοιξιάτικο καιρό, συνέβαλε στην ψυχική ανάταση των παιδιών. Όλοι και όλες επέστρεψαν στα σπίτια τους αναζωογονημένοι και χαρούμενοι διότι η τελευταία μέρα πριν τις διακοπές του Πάσχα πέρασε τόσο ευχάριστα και εποικοδομητικά.