P19: Label analysis -Ανάλυση περιεχόμενων ουσιών προϊόντων με Mobile App

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ “Fit 4 Life” μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Β2 την Τρίτη 17/5/2022 διερεύνησαν την επικινδυνότητα των συστατικών έτοιμων συσκευασμένων τροφίμων που αγοράστηκαν από το S/M. Η διαδικασία πραγματοποιήθηκε με εφαρμογή (Mobile App) που κατέβασαν στο κινητό τους τηλέφωνο. Η εφαρμογή “Ingedio Beta” δημιουργήθηκε από Έλληνες επιστήμονες και μπορεί να διαβάζει τα συστατικά του προϊόντος και να τα κατατάσσει σε χρωματικές κατηγορίες ανάλογα με την επικινδυνότητα για τον ανθρώπινο οργανισμό.

Οι μαθητές δουλεύοντας σε ομάδες και με τη βοήθεια των καθηγητριών κ. Κόπανου Ευθαλίας (καθηγήτρια Τεχνολογίας) και κ. Μαγαλιού Καλλιόπης (καθηγήτρια Πληροφορικής) κατέγραψαν σε φύλλο εργασίας τα προϊόντα που διερεύνησαν και τα συστατικά τους.

Ο στόχος της δραστηριότητας ήταν να υιοθετήσουν οι μαθητές μας την παρατήρηση των συστατικών των προϊόντων που καταναλώνουν και να αντιμετωπίζουν με κριτική σκέψη τις τροφές που επιλέγουν να αγοράζουν και να εισάγουν στον οργανισμό τους. Απώτερος σκοπός της όλης διαδικασίας ήταν να ασπαστούν οι μαθητές μας έναν πιο υγιεινό τρόπο διατροφής που θα τους βοηθήσει να αποκτήσουν σωματική και ψυχική υγεία.