Παραδοσιακοί οικισμοί της Ελλάδος

Παρουσίαση με θέμα: " Η διατήρηση των Παραδοσιακών Αρχιτεκτονικών Μορφών
ως στοιχείο Αειφόρου Ανάπτυξης Παραδοσιακών Ηπειρωτικών και Νησιωτικών Οικισμών"
 - Φωτογραφίες Παραδοσιακών Οικισμών.

Αμαλία Κ. Ηλιάδη, φιλόλογος- ιστορικός (Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Βυζαντινής Ιστορίας από το Α.Π.Θ.) , Δ/ντρια 3ου Γυμνασίου Τρικάλων

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Ιστορίας και Πολιτισμού Κλιάφα

Εκπαιδευτική επίσκεψη του τμήματος Γ3 του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων στο Κέντρο Ιστορίας και Πολιτισμού Κλιάφα στις 27-1-2015: Παρακολούθηση οπτικοακουστικού εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα τη Σχολική Ζωή και Ιστορία της πόλης των Τρικάλων τα τελευταία 100 χρόνια.

Συνοδοί καθηγήτριες:κ. Ηλιάδη Αμαλία, Φιλόλογος-Δ/ντρια, κ. Κίτρου Ευαγγελία, καθηγήτρια Μουσικής.

Εντυπώσεις από τη μαθήτρια της Γ΄τάξης Κων/νας Παπαδοπούλου

Όμορφη μέρα ξημέρωσε και τα παιδιά της Γ? τάξης με όρεξη και χαμόγελα ξεκινήσαμε για μια επίσκεψη σε χώρους που παράγουν πολιτισμό. Θα επισκεπτόμασταν το κέντρο ιστορίας και πολιτισμού Κλιάφα. Αυτό το χώρο τον γνωρίζω πολύ καλά. Μας πήγαινε η μητέρα μου από πολύ μικρά εμένα και την αδερφή μου για να περάσουμε δημιουργικές ώρες. Εκεί γνωρίζαμε άλλα παιδάκια, διαβάζαμε παραμύθια, φτιάχναμε παζλ, κάναμε μικρά θεατρικά, μαθαίναμε Η/Υ, ζωγραφίζαμε κλπ.

Έτσι λοιπόν, όταν η διευθύντρια του σχολείου μας κ. Ηλιάδη Αμαλία και η μουσικός μας κ. Κίτρου Ευαγγελία μας ανακοίνωσαν πως θα επισκεπτόμασταν τον συγκεκριμένο χώρο, χάρηκα πολύ. Το θέμα της επίσκεψης πολύ ενδιαφέρον: «Σχολική ζωή και ιστορία της πόλης τωνΤρικάλων τα τελευταία 100 χρόνια». Στις 27 Ιανουαρίου κατευθυνθήκαμε στο Κέντρο Ιστορίας και Πολιτισμού Κλιάφα.

Η κυρία Κλιάφα με ανοιχτή την αγκαλιά της κι όπως πάντα, χαμογελαστή και καλοσυνάτη, μας υποδέχτηκε στο χώρο της. Αφού πήραμε τις θέσεις μας στο άνετο αμφιθέατρο ξεκίνησε η ενημέρωσή μας για την εκπαίδευση στην παλιά εποχή των Τρικάλων, παρακολουθώντας οπτικοακουστικό υλικό. Continue reading