ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ β’ Γυμνασίου (Project) – ΟΜΑΔΑ 3

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΕΔΙΟ: Πολιτισμού και Δραστηριοτήτων Τέχνης

ΤΙΤΛΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ: «Οι μαθητές δημιουργούν το δικό τους Ψηφιακό Μουσείο (Digital Museum)»

ΟΜΑΔΑ 3: Βαγενάς Μιχαήλ, Γραδούλας Ιωάννης, Διαλεσιώτης Ηλίας, Κλεισιάρης Θεόδωρος-Ραφαήλ, Παπαγεωργίου Στέφανος

ΘΕΜΑ ΟΜΑΔΑΣ 3: “Η ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ”

Άρθρο: Ακρόπολη Αθηνών

Βίντεο: Η ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ

Παρουσίαση: ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ

ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ β’ Γυμνασίου (Project) – ΟΜΑΔΑ 1

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΕΔΙΟ: Πολιτισμού και Δραστηριοτήτων Τέχνης

ΟΜΑΔΑ 1: Πάνου Δάφνη, Παπαδημητρίου Ειρήνη-Χρυσοβαλάντου, Στόκα Σταυρούλα-Αναστασία, Φυσικοπούλου Αλεξάνδρα

ΘΕΜΑ ΟΜΑΔΑΣ 1: “Η ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ”

Άρθρο: ΑΡΧΑΙΑ ΣΠΑΡΤΗ

Παρουσίαση: Αρχαία Σπάρτη

ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ β’ Γυμνασίου (Project) – ΟΜΑΔΑ 4

EΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΕΔΙΟ: Πολιτισμού και Δραστηριοτήτων Τέχνης

ΤΙΤΛΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ: «Οι μαθητές δημιουργούν το δικό τους Ψηφιακό Μουσείο (Digital Museum)»

ΟΜΑΔΑ 4: Γιαννάκας Σωτήριος, Βαβίτσας Κοσμάς, Ιακωβάκης Αναστάσιος, Καρύδας Αλέξανδρος

ΘΕΜΑ ΟΜΑΔΑΣ 4: “Α’ και Β’ Βαλκανικός Πόλεμος”

Άρθρο: Α’ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ

ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ β’ Γυμνασίου (Project) – ΟΜΑΔΑ 2

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΕΔΙΟ: Πολιτισμού και Δραστηριοτήτων Τέχνης

ΟΜΑΔΑ 2: Μπλαντή Νικολέτα, Κοκκώνης Χρήστος, Πάλλας Δημήτριος, Νταϊλιάνης Κωνσταντίνος

ΘΕΜΑ ΟΜΑΔΑΣ 2: “ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ”

Άρθρο: Βυζαντινό και Χριστιανικό μουσείο

Παρουσίαση: ΒΥΖΑΝΤΙΟ

Βίντεο: Βυζαντινό Μουσείο. Ένα Μουσείο ανοιχτό σε όλους…

ΠΑΛΙΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΤΩΝ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ή Η ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ 14- 02-2015

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ & ΠΟΙΗΣΗ της ΑΜΑΛΙΑΣ Κ. ΗΛΙΑΔΗ,  ΦΙΛΟΛΟΓΟΥ-ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ , δ/ΝΤΡΙΑΣ 3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

ΠΑΛΙΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΤΩΝ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 14-02-2015

ΠΑΛΙΑ ΤΡΙΚΑΛΑ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΣΥΝΟΙΚΙΑ ΒΑΡΟΥΣΙ-ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ

Αμαλία Κ. Ηλιάδη, φιλόλογος -ιστορικός, Δ/ντρια 3ου Γυμνασίου Τρικάλων

ΠΑΤΗΣΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

ENHMEΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ

Στο σχολείο μας, το 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων, την Πέμπτη 5-2-2015 και από τις 10:30΄έως τις 12:00 έγινε ενημέρωση-παρουσίαση για το πόσο κακή είναι η «κακή συνήθεια» του καπνίσματος. Για την επίτευξη αυτού του σκοπού προσκαλέσαμε την κυρία Παγδάτογλου-Σπυροπούλου Κική, γιατρό του νοσοκομείου μας, πνευμονολόγο και ακούραστη εθελόντρια-συνεργάτιδα του Κοινωνικού Σχολείου στην ενημέρωση και την μεταφορά γνώσης στους μαθητές των σχολείων της περιοχής μας. Η γιατρός με αγάπη, χαρά και απλό λόγο, κατανοητό στους μαθητές, ενημέρωσε και έλυσε απορίες στα παιδιά της Γ΄ τάξης του σχολείου μας.

Όπως μας είπε, δεν αρκεί να παρατηρούμε τα παιδιά για τις κακές τους συνήθειες αλλά να εξηγούμε τι είναι κακό προκειμένου να γνωρίσουν τις συνέπειες του εθισμού στην νικοτίνη, για να μπορούν να πάρουν τη «σωστή απόφαση» που συμπυκνώνεται στα μηνύματα:

«Μην αφήνεις το τσιγάρο να σου κατευθύνει τη ζωή»

«Το κάπνισμα είναι ένα δάνειο προσωρινής απόλαυσης και ανακούφισης με υψηλό επιτόκιο που αποπληρώνεται με βαρύ τίμημα ,την ποιότητα ζωής του ανθρώπου και πολλές φορές την ίδια τη ζωή του»

«Ενώ παλιότερα το παιδί δεν κάπνιζε μπροστά στον πατέρα του, τώρα πια ένας πατέρας θα πρέπει να ντρέπεται να καπνίζει μπροστά στο παιδί του».

Τα παραπάνω μηνύματα της κυρίας Παγδάτογλου και της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας, απευθυνόμενα προς όλους κι όχι μόνο στους μαθητές, ας γίνουν «σωστικοί σηματωροί» στη ζωή μας?

Την ευχαριστούμε πολύ.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΣΤΑ ΑΜΠΕΛΑΚΙΑ ΓΙΑ Α΄& Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Το 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων, έχοντας υπόψη την με αριθμό 129887/Γ2/2-12-2011 απόφαση του ΥΠΔΒΜΘ, προκηρύσσει μειοδοτικό διαγωνισμό εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την πραγματοποίηση ημερήσιας εκπαιδευτικής επίσκεψης μαθητών της Α΄ & Β΄ Τάξης. Η επίσκεψη θα πραγματοποιηθεί στις 13-3-2015, ημέρα Παρασκευή.   Ο προβλεπόμενος αριθμός συμμετεχόντων μαθητών θα είναι  90 με  7 συνοδούς καθηγητές.

1) Μετακινήσεις ? ξεναγήσεις ? περιηγήσεις σύμφωνα με το πρόγραμμα που επισυνάπτεται.

2) Ασφάλιση ευθύνης μαθητών και συνοδών.

3) Συνολική τιμή εκπαιδευτικής επίσκεψης εκδρομής.

Οι προσφορές θα είναι κλειστές και θα κατατίθενται στο σχολείο μας μέχρι την Πέμπτη  12-02-2015 ώρα 12.00. Μαζί με την προσφορά πρέπει να κατατίθεται απαραίτητα Υπεύθυνη Δήλωση ότι διαθέτετε ειδικό σήμα λειτουργίας το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.

Η Δ/ντρια του 3ου Γυμνασίου

Αμαλία Ηλιάδη (ΠΕ 02)

Πρόγραμμα εκδρομής στα Αμπελάκια: Παρασκευή, 13 Μαρτίου 2015

7:30 Αναχώρηση από Τρίκαλα και από το χώρο του σχολείου για παραδοσιακούς οικισμούς: Πλαταμώνα, Παλαιό Παντελεήμονα, Ραψάνη, Αμπελάκια (Αρχοντικά, αρχοντικό Σβάρτς, μουσείο, οινοποιείο κ.τ.λ.).Γεύμα.

15:00-19:00 Επίσκεψη σε Βελίκα,  Στόμιο, Κόκκινο Νερό.

21:00 Επιστροφή στα Τρίκαλα με ενδιάμεση στάση στη Λάρισα.

(Όλες οι τοποθεσίες σημαίνουν και αντίστοιχες στάσεις και περιηγήσεις).