Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο ΚΠΕ Περτουλίου-Τρικκαίων

Η Β΄ τάξη του σχολείου μας, την Τρίτη 19 Ιανουαρίου 2016, επισκέφτηκε το ΚΠΕ Τρικκαίων στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Ληθαίος, πηγή ζωής και Ιστορίας». Στον πολύ φιλόξενο χώρο του περιβαλλοντικού κέντρου της πόλης μας, στο λόφο του Προφήτη Ηλία, οι μαθητές μας ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους για το ποτάμι της πόλης μας και πήραν μέρος σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες και παιχνίδια. Το β΄ μέρος του προγράμματος περιλάμβανε πραγματοποίηση μετρήσεων στο ποτάμι και ενημέρωση για την πανίδα και τη χλωρίδα του Ληθαίου. Αλλά ας μιλήσουν καλύτερα τα παιδιά που έλαβαν μέρος στο πρόγραμμα.

Η υπεύθυνη του προγράμματος

Σιούλα Αφροδίτη – ΠΕ02

Εντυπώσεις από την επίσκεψη στο ΚΠΕ-Καρκανιά Αλεξάνδρα

Εντυπώσεις από την επίσκεψη στο ΚΠΕ-Δασκάλου Ελένη

Εντυπώσεις από την επίσκεψη στο ΚΠΕ-Παράσχη Ιωάννα

«Προκήρυξη διαγωνισμού εκδήλωσης ενδιαφέροντος για διήμερη διδακτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Φιλιατών».

Το 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων, έχοντας υπόψη την Υ.Α  129287/Γ2/10-11-2011 (ΦΕΚ 2769/τ.Β΄/ 2-12-2011) με θέμα: «Εκδρομές-Μετακινήσεις μαθητών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας», προκηρύσσει μειοδοτικό διαγωνισμό εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την πραγματοποίηση εκπαιδευτικής επίσκεψης στο ΚΠΕ Φιλιατών των μαθητών της Β΄  Τάξης του 3ου Γυμνασίου που συμμετέχουν στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα  «Ληθαίος, πηγή ζωής και ιστορίας».. Η επίσκεψη θα πραγματοποιηθεί στις 7-8/3/2016. Ο προβλεπόμενος αριθμός συμμετεχόντων μαθητών θα είναι 31 με 2 συνοδούς καθηγητές και 1 αρχηγό. Στην προσφορά θα πρέπει να περιλαμβάνεται:

1. Μετακινήσεις ? ξεναγήσεις ? περιηγήσεις σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί
  2. Ασφάλιση ευθύνης μαθητών και συνοδών.
  3. Οι προσφορές θα είναι κλειστές και θα κατατίθενται στο σχολείο μας μέχρι την Δευτέρα 15/02/2016 ώρα 12.00. Μαζί με την προσφορά πρέπει να κατατίθεται απαραίτητα Υπεύθυνη Δήλωση ότι διαθέτετε ειδικό σήμα λειτουργίας το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.

Ο Δ/ντής του 3ου Γυμνασίου Τρικάλων

Κων/νος Γκούτας  (ΠΕ11)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ  ΣΤΟ  ΚΠΕ  ΦΙΛΙΑΤΩΝ

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος του σχολείου  «Ληθαίος ποταμός, πηγή ζωής και Ιστορίας.»

ΠΡΩΤΗ  ΗΜΕΡΑ,  ΔΕΥΤΕΡΑ  07-03-2016

7.30                        Αναχώρηση από το σχολείο

12.00                      Άφιξη στην Hγουμενίτσα  με ενδιάμεση στάση περίπου 30?

Τακτοποίηση αποσκευών στο ξενοδοχείο.

13.00                       Αναχώρηση για ΚΠΕ Φιλιατών στη Βρυσέλα. (12 χιλ.από Ηγουμενίτσα)

13.30                           Ξενάγηση στους χώρους του ΚΠΕ, ενημέρωση για το  πρόγραμμα.

14.30                       Μεσημεριανό Φαγητό

16.00                      Επίσκεψη στο υδροηλεκτρικό εργοστάσιο,10 χλμ.από το ΚΠΕ

επίσκεψη στο Καλπακιώτικο γεφύρι, 3χλμ από το ΚΠΕ, Aρχαία

Γίτανα – Μαστηλίτσα, οικολογική περιήγηση,  ενημέρωση.

20.00                    Bραδινό φαγητό  και ξενάγηση στην πόλη της Ηγουμενίτσας

ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΜΕΡΑ: ΤΡΙΤΗ  08 -03-2016

8.30-9.30              Πρωινό στο Ξενοδοχείο.

10.00                     Μετάβαση στις εκβολές του ποταμού Αχέροντα και στο κέντρο

ενημέρωσης.

11.00-15.00            Περιήγηση στα στενά του Αχέροντα, στο Νεκρομαντείο, ενημέρωση

για τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής, πραγματοποίηση project.

15.30-17.00            Μεσημεριανό γεύμα.

17.00                     Αναχώρηση για Τρίκαλα.

20.30                     Άφιξη στα Τρίκαλα.

Οδηγός χρήσης Scratch

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε τον οδηγό σε μορφή PDF

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το βιβλίο πληροφορικής Γ΄ Γυμνασίου προσαρμοσμένο στη γλώσσα προγραμματισμού scratch από τον Στυλιανό-Μαρίνο Χαραλαμπίδη, Διπλωματούχο Ηλεκτρολόγο Μηχανικό και Μηχανικό Υπολογιστών Α.Π.Θ., Εκπαιδευτικό ΠΕ19