«Περιβάλλον -Πολιτισμός -Τουρισμός: στα ίχνη του παρελθόντος με τη βοήθεια της τεχνολογίας αναζητώ ένα βιώσιμο μέλλον »

Η προστασία της φύσης και γενικότερα το περιβάλλον είναι θέματα που απασχόλησαν τον άνθρωπο από πολύ παλιά. Στη σημερινή εποχή τα ζητήματα αυτά ήρθαν στο προσκήνιο με τον πιο άμεσο και επιτακτικό τρόπο, όταν η υποβάθμιση του περιβάλλοντος άρχισε να απειλεί την υγεία και την παραγωγική ζωή του ανθρώπου. Την τρέχουσα σχολική χρονιά 2016-17 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τίτλο: «Περιβάλλον -Πολιτισμός -Τουρισμός: στα ίχνη του παρελθόντος με τη βοήθεια της τεχνολογίας αναζητώ ένα βιώσιμο μέλλον».  Πιο συγκεκριμένα το πρόγραμμα αφορούσε  την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση μαθητών της Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου σχετικά με θέματα που αφορούν τη γνωριμία του τόπου μας μέσω του διαδικτύου, την προστασία του περιβάλλοντος  και τη σημασία της τουριστικής ανάπτυξης για την κατανόηση των ανθρώπων και ανθρωπίνων σχέσεων.

Συντονίστρια: Πατραμάνη Ευαγγελία (ΠΕ05)

Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί: Μπανάσιου Ευαγγελία (ΠΕ02)– Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ19)

Στόχοι του προγράμματος ήταν οι μαθητές:

Γνωστικοί:  Να εξοικειωθούν με την αναζήτηση στο διαδίκτυο. Να αποθηκεύουν αρχεία και να δημιουργούν παρουσιάσεις. Να κατανοήσουν την αδιάσπαστη σχέση ανθρώπου και φύσης.

Συναισθηματικοί: Να συνειδητοποιήσουν ότι η γνώση είναι δύναμη. Να συνεργαστούν και να σέβονται τους συμμαθητές τους. Να συνειδητοποιήσουν την ανάγκη σεβασμού και προστασίας του ανθρωπογενούς και του φυσικού περιβάλλοντος. Να γνωρίσουν και να αγαπήσουν μέρη ιδιαίτερης περιβαλλοντικής αξίας.

Ψυχοκινητικοί: Να περπατήσουν στη φύση και να διοργανώσουν επισκέψεις. Να μάθουν να συνθέτουν και να παρουσιάζουν τις εργασίες τους. Να κατανοήσουν τις ανθρώπινες σχέσεις και τη σημασία της τουριστικής ανάπτυξης του τόπου μας

Τελικές εργασίες μαθητών

ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΚΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΕΙΑ των μαθητών της Γ΄τάξης Τρέλλη Ν. και Μπαταβάνη Φ.

Κέντρο Ιστορίας και Πολιτισμού Εταιρίας

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΓΑΠΗΣ ΑΠΟ ΤΟ 15ΜΕΛΕΣ ΤΟΥ 3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Μετά από κοινή απόφαση του 15μελούς συμβουλίου του σχολείου μας, αντιπροσωπεία μαθητών με επικεφαλής τον πρόεδρο Θανάση Πουλιανίτη, μαθητή της Γ΄ τάξης, επισκέφτηκε τα γραφεία του Συλλόγου Γονέων Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια “ΦΛΟΓΑ” και πρόσφερε ένα σημαντικό χρηματικό  ποσό. Το ποσό αυτό είχε συγκεντρωθεί από το πάρτι που πραγματοποίησαν οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, για να συγκεντρώσουν χρήματα για την εκδρομή που θα πραγματοποιούσαν ή για την τελική γιορτή αποφοίτησης. Τελικά, με τη σύμφωνη γνώμη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, οι μαθητές αποφάσισαν να τα προσφέρουν στα παιδιά που παλεύουν για τη ζωή τους αλλά και στους γονείς τους που αγωνίζονται μαζί τους,   ώστε η φλόγα της πίστης και ελπίδας για την οριστική νίκη κατά του καρκίνου της παιδικής ηλικίας να παραμένει άσβεστη.

Τέτοιες πράξεις κοινωνικής αλληλεγγύης αποτελούν έκφραση της ανθρωπιστικής συνείδησης,  την οποία οφείλει το σχολείο να καλλιεργήσει στους μαθητές του. Σε μια κοινωνία που καθημερινά διαπιστώνουμε ότι το ατομικό συμφέρον επικρατεί επί του συλλογικού, όπου το προσωπικό όφελος κυριαρχεί επί του κοινωνικού τέτοιες πράξεις από τους μαθητές μας είναι άξιες συγχαρητηρίων και ευελπιστούμε να αποτελέσουν παράδειγμα προς μίμηση.

Η υποδιευθύντρια

Μαγαλιού Καλλιόπη (ΠΕ19)

Δημοσίευση της δράσης στον ηλεκτρονικό τύπο:

Energospolitis Trikala news  Trikalain  Trikkipress

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΕΛΕΓΧΟΙ ΕΠΙΔΟΣΗΣ

Από το 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων ανακοινώνεται ότι τα τελικά αποτελέσματα και  οι έλεγχοι προόδου, φοίτησης & επίδοσης του β΄ τετραμήνου  των μαθητών και μαθητριών του Σχολείου μας,  του Σχολικού Έτους 2016-17, θα δίνονται από  την Τετάρτη  14-06-2017  και  από ώρα 9:00 έως  12:00 μ.μ. και κάθε μέρα τις ίδιες ώρες έως  και την Παρασκευή 30-6-2017.

Παράλληλα θα γίνονται οι εγγραφές-επανεγγραφές για το σχολικό έτος 2017-18 από τη Δευτέρα 19/6/2017 έως Παρασκευή  30/6/2017.

Γκούτας Κων/νος (ΠΕ11)