Διαδραστικό παιχνίδι ρόλων με τίτλο: “Η κλοπή. Μια βυζαντινή ιστορία μυστηρίου”

Το 3ο Γυμνάσιο Τρικάλων πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Φρούριο,  στις 26-09-2014, σύμφωνα με το άρθρο 4 της ΥΑ 129287/Γ2/10-11-2011 (ΦΕΚ 2796/2011), όπως περιγράφεται παρακάτω:

Ημερομηνία πραγματοποίησης του μαθήματος:26/09/2014.

Ώρα αναχώρησης από τη σχολείο:09:45΄π.μ.

Ώρα άφιξης στο τόπο πραγματοποίησης:10:00΄ π.μ.

Ώρα επιστροφής στο σχολείο:11:30΄π.μ.

Μεταφορικό μέσο που  χρησιμοποιήθηκε: Πεζοπορία

Τάξη/Τμήμα/Αριθμός μαθητών: Β΄ & Γ ΄Γυμνασίου-μεικτό τμήμα με  15 μαθητές/τριες

Μάθημα (ή μαθήματα, σε περίπτωση διαθεματικής προσέγγισης στο πλαίσιο του ΔΕΠΠΣ Γυμνασίου):Ιστορία, Ψηφιακές αναπαραστάσεις, Μνημεία Βυζαντινού Πολιτισμού

Θεματική ενότητα ή θεματικές ενότητες αναλυτικού προγράμματος σε μάθημα ή μαθήματα:

Διαδραστικό παιχνίδι ρόλων με τίτλο: Η κλοπή. Μια βυζαντινή ιστορία μυστηρίου.

Εκπαιδευτικές δραστηριότητες που  πραγματοποιήθηκαν/Μεθοδολογία/Αναμενόμενα αποτελέσματα για τους μαθητές: Διάδραση, Συνεργασία, Εμβάθυνση στην καθημερινότητα του βυζαντινού πολιτισμού και κοινωνίας.

Ονοματεπώνυμο/α εκπαιδευτικού/ων ?ειδικότητα που συνόδευσαν τους μαθητές/τριες: Ηλιάδη Αμαλία ΠΕ02-Διευθύντρια, Μαγαλιού Καλλιόπη ΠΕ19

Τόπος πραγματοποίησης του μαθήματος/Φορείς Συνεργασίας:

Φρούριο-Βυζαντινό Κάστρο Τρικάλων 19η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων-Διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα

Ηλιάδη Αμαλία ΠΕ02

Εντυπώσεις του μαθητή της Γ΄τάξης Σδόγκου Ηλία από το παιχνίδι ρόλων

«Μπαράζ ελεύθερων πόρων: Το ΕΚΤ θα ανοίξει 2 εκατομμύρια πολιτιστικούς πόρους για κοινή χρήση»

Αμαλία Κ. Ηλιάδη, φιλόλογος-ιστορικός, (Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Βυζαντινής Ιστο ρίας απ΄ το Α.Π.Θ.), Δ/ντρια 3ου Γυμνασίου Τρικάλων

Τη μεγαλύτερη ίσως ως τώρα διαδικτυακή συλλογή ανοιχτών ψηφιακών δεδομένων για τον πολιτισμό και την έρευνα θα ξεκινήσει να διαθέτει το Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης (ΕΚΤ) μέσα στο 2014. Πρόκειται για σειρά δράσεων που χρηματοδοτούνται από το ΕΠ «Ψηφιακή Σύγκλιση» (ΕΣΠΑ) και στοχεύουν στη δημιουργία ενός κοινού πληροφοριακού περιβάλλοντος για τον πολιτισμό και την έρευνα.

Η δράση ανοιχτών δεδομένων έρχεται να καταστήσει το έγκριτο πολιτιστικό περιεχόμενο πραγματικά προσβάσιμο στον τελικό χρήστη, καθώς οι υπηρεσίες συσσώρευσης ψηφιακών πολιτιστικών πόρων θα επιτρέπουν την ουσιαστική αξιοποίηση του πολιτιστικού πλούτου που έχει ή πρόκειται να ψηφιοποιηθεί και να τεκμηριωθεί από τους πολιτιστικούς οργανισμούς της χώρας που έχουν συνάψει σχετικό πλαίσιο συνεργασίας με το ΕΚΤ. Πρόκειται για μια πλειάδα έγκριτων πολιτιστικών συλλόγων, αρχαιολογικών πόρων, κινητών μνημείων, μουσικών συλλογών, κινηματογραφικών ταινιών κτλ.

Το ΕΚΤ αναπτύσσει τις υπηρεσίες εκείνες που Continue reading