ΥΛΗ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΕΝΟΤΗΤΑ1: Γνωρίζω τον υπολογιστή ως ενιαίο σύστημα – Προγραμματισμός

Κεφ.1 σελ. 176-185

Κεφ.2 σελ 186-201 εκτός από

• την παράγραφο:”Μια παραλλαγή της διαδικασίας τετράγωνο ή παίζοντας με το μεταβολέα” σελ.194
  • Δραστηριότητα 2 σελ.196
  • 2.8 Δημιουργώντας πιο σύνθετες εφαρμογές με τη γλώσσα Logo σελ.197-199

ΥΛΗ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΤΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Αρχαία Ελληνική Γλώσσα – Γ΄ τάξη

Ενότ.1η:Α,Β,Γ, Παράλληλα Κείμενα 1,2   Ενότ.2η:Α,Β,Γ    Ενότ.3η:Α,Β,Γ   Ενότ.4η:Α,Β,Γ  Ενότ.5η:Β,Γ  Ενότ.6η:Α,Β,Γ, Παράλληλα Κείμενα 1,2,3   Ενότ.7η:Β  Ενότ.8η:Α,Β,Γ,Παράλληλο κείμενο   Ενότ.9η:Γ(αφαιρούνται οι αναφορικές ονοματικές προτάσεις)  Ενότ.10η:Γ  Ενότ.11η:Γ(αφαιρούνται οι αναφορικές επιρρηματικές προτάσεις)

Αρχαία Ελληνική Γραμματεία –Ευριπίδη «Ελένη»– Τάξη Γ΄

Εισαγωγή: Από το βιβλίο «Ιστορία της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας»:Σελ 63-65, σελ.68-74, σελ.93-94, σελ.96

Κείμενο: «Ελένη»

Πρόλογος (στ.1-191)  Πάροδος (στ. 192-288)  Α΄ Επεισόδιο (στ. 437-575)  Επιπάροδος- Β΄Επεισόδιο (στ. 576-1219)  Γ΄Επεισόδιο (στ. 1286-1424)  Δ΄Επεισόδιο (στ. 1500-1592) Έξοδος (στ. 1779-1870)

Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας –Β΄ Τάξη

1. Ινδιάνος Σιάτλ «Ένα παλιό μήνυμα για τον σύγχρονο κόσμο»
  2. Γ. Ιωάννου «Να ?σαι καλά, δάσκαλε!»
  3.  Άννα Φρανκ « Από το ημερολόγιο της Άννας Φράνκ»
  4. Γρ. Ξενόπουλος « Κάποια Χριστούγεννα»
  5. Ανδρέας Κάλβος «Εις Σάμον»
  6. Άντον Τσέχωφ «Ένας αριθμός»
  7. Γ. Μαγκλής «Γιατί;»
  8. Αντουάν ντε Σαιντ- Εξυπερύ «Ο μικρός πρίγκιπας και η αλεπού»
  9. Κ.Π. Καβάφης «Θερμοπύλες»
  10. Έλλη Αλεξίου « Όμως ο μπαμπάς δεν ερχόταν»

Νεοελληνική Γλώσσα – Β΄Τάξη

Ενότ.1η:Α,Β,Γ,Δ,Ε, ΣΤ  Ενότ.2η:Α,Β,Γ,Δ,Ε, ΣΤ  Ενότ.3η:Α,Β,Γ,Δ,Ε  Ενότ.4η:Α,Β2,Β3,Γ,Δ,Ε (αφαιρείται το Β1)   Ενότ.5η:Α,Β,Γ,Δ,Ε, ΣΤ(αφαιρούνται Β1 και Β2)   Ενότ.6η:Α,Β,Γ,Δ,Ε Ενότ.8η:Β

ΥΛΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΥΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΝΕΟΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ_Β΄ ΤΑΞΗ

ΝΕΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ_ Γ΄ ΤΑΞΗ

ΥΛΗ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ

ΥΛΗ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΗΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΣΤΑ  ΚΕΙΜΕΝΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ

?ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ? ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ?

Την Πέμπτη 15 Μαΐου έγινε η τελική παρουσίαση του περιβαλλοντικού προγράμματος: “Ενέργεια και περιβάλλον. Εξοικονόμηση ενέργειας”,  στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Μαυρομμάτη Ειρήνη (ΠΕ04). Οι μαθητές παρουσίασαν σε ηλεκτρονική μορφή, με τη βοήθεια βιντεοπροβολέα, την έρευνα που κάνανε για τις μορφές ενέργειας και τη χρήση τους σε σχέση με το περιβάλλον καθώς και τα  συμπεράσματα και τις προτάσεις τους με προσανατολισμό την εξοικονόμηση ενέργειας. Επιπλέον  τραγούδησαν ένα τραγούδι του οποίου τους στίχους έγραψαν οι μαθήτριες Αυγέρη Μαρία και Γκέκα Αλεξάνδρα και τη μουσική ο Αλέξης Κοτρώνης.

Δείτε εδώ το βίντεο του τραγουδιού που επιμελήθηκε ο Αλέξης Κοτρώνης, μαθητής του Β1.

Δείτε εδώ την τελική εργασία